Komu pomagamy?Jak powstał sekretariat?Jakie mamy zadania?Biuletyn formacyjny

 

Rekolekcje Maryjne w Domu Pielgrzyma w Czernej
Serdecznie zapraszamy na Rekolekcje Maryjne w Domu Pielgrzyma
przy klasztorze karmelitów bosych i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej w dniach 14 - 16 października 2022
A ty co możesz mi dać w zamian?> (słowa do św. Teresy od Jezusa).
Maryjna szata i styl życia. Możliwość przyjęcia szkaplerza Maryi.
Przewodniczy o. Włodzimierz Tochmański OCD, prowincjalny moderator Rodziny Szkaplerznej

Adres: Dom Pielgrzyma Czerna 79 Krzeszowice
Koszt: - za noclegi i pełne wyżywienie 230 zł. płacone w recepcji w dniu przyjazdu https://dompielgrzyma.net/nocleg/cennik-noclegow/
- za konferencje -ofiara w dniu wyjazdu.
Info o miejscu: www.karmelczerna.pl
Zgłoszenia: Sekretariat Bractwa Szkaplerznego rodzina@szkaplerz.pl szkaplerz@karmel.pl

Dojazd
Czerna usytuowana jest w południowej części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, w Dolince Eliaszówki i Czernki w Jurajskim Parku Krajobrazowym Dolinek Krakowskich na trasie między Krakowem a Katowicami, tj. ok. 25 kilometrów od Krakowa i 50 kilometrów od Katowic, czyli w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie i zarazem dekanacie Krzeszowice, na terenie parafii Nowa Góra. Z lotniska Kraków Balice jest ok.19 km, z lotniska Katowice Pyrzyce ok. 81 km.

Jadąc samochodem lub busem ze Śląska, z autostrady płatnej A... [więcej]

Konferencja na październik
Włodzimierz Tochmański OCD

MOJE MIEJSCE W KOŚCIELE

W naszych comiesięcznych brackich spotkaniach, rozważaniach staramy się pogłębić pewne różne aspekty naszej duchowości, naszego życia, tego wszystkiego, czym żyje Kościół, bieżących spraw, Magisterium Kościoła, historii Zakonu, czy Bractwa. Miesiąc październik jest miesiącem bardzo karmelitańskim i terezjańskim. Wspominamy dwie święte Teresy. Pierwsza Wielka Teresa od Jezusa z Awili, fundatorka Karmelu Terzjańskiego, wspominana jest 15 października, a wcześniej 1 października wspominamy nazwaną małą, ale będącą również wielkim doktorem Kościoła, karmelitankę bosą, św. Teresę od Dzieciątka Jezus z Lisieux.
W 1997 r. było przyznanie tytułu doktora Kościoła św. Teresie od Dzieciątka Jezus. Wielokrotnie czytaliśmy „Dzieje duszy”, różne pozycje książkowe, opracowania, były sympozja, przez całą Polskę przeszła fala wypowiedzi o fascynacji do nowo odkrytej Teresy, była peregrynacja jej relikwii w 2005 r.
Chciałbym z wami podzielić się tematem, który znamy i którym jakoś żyjemy, na który św. Teresa od Dzieciątka Jezus chce nas uwrażliwić. I aktualnym zarazem z racji rozpoczynającego się programu duszpasterskiego Kościoła o Kościele. Chodzi o miejsce w Kościele. Nie chodzi o to miejsce numerowane w niektórych parafiach, nie o takie miejsce chodzi, ani o takie stojące gdzieś z boku kościoła, czy z tyłu, ale chodzi o miejsce w Mistycznym Ciele Chrystusa.
... [więcej]

Konferencja na wrzesień
o. Włodzimierz Tochmański OCD
Bractwo Szkaplerzne (6)

Dnia 13 maja 1981 r., dokładnie w 64 rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie i o tej samej godzinie (13 maja 1917 r. godz. 17.15), na placu św. Piotra w Watykanie padają strzały. Papież Jan Paweł II prosi, jeszcze będąc w szpitalu, o dokładne materiały dotyczące tajemnic fatimskich. Później komentuje: „macierzyńska dłoń kierowała biegiem tej kuli i Papież w agonii zatrzymał się na progu śmierci”.
W zamachu majowym kula Mehmeta Ali Agcy prawdopodobnie mogła otrzeć się o kawałek brązowego płótna szkaplerza karmelitańskiego. Tak głosiła „wieść gminna” w Karmelu nigdzie nie udokumentowana. Ale jak to było naprawdę i czy ktoś może to sprawdzić? Wokół tego wydarzenia jest bardzo wiele cudownego zbiegu okoliczności, znaków, do których nie powinniśmy przykładać znaczenia, a które można w sposób nadprzyrodzony odczytywać. A zawdzięczanie ocalenia życia Ojca Świętego Matce Bożej Fatimskiej, która ubrana była w szaty karmelitańskie, czyż nie jest dowodem idącym w tym kierunku? Po pierwszym przerażeniu zamachem i jęku wiernych zebranych na Placu św. Piotra ludzie modlili się gorąco i długo przy pustym tronie Ojca Świętego w Jego intencji wpatrzeni w przywieziony przez Polaków obraz Matki Bożej Częstochowskiej oparty o fotel. „Wiatr powiał i... [więcej]

Ogłoszenia wakacyjne
Między 28 lipca a 23 sierpnia Sekretariat Bractwa będzie nieczynny z racji urlopu i wakacyjnego odpoczynku. Wszystkim życzymy nabrania sił duchowych i fizycznych na nowy rok formacyjny.

Zapraszamy na rekolekcje Maryjne w Domu Pielgrzyma przy klasztorze, które odbędą się w dniach 14-16 października 2022 r. Temat: „Dałem ci mojego Syna, Ducha Świętego i Najświętszą Dziewicę. A ty co możesz mi dać w zamian?” Maryjna szata i styl życia. Możliwość przyjęcia szkaplerza Maryi”. Przewodniczy o. Włodzimierz Tochmański OCD, prowincjalny moderator Rodziny Szkaplerznej. Zgłoszenie udziału po 1 września 2022 na adres Sekretariatu Rodziny Szkaplerznej.

Konferencja na sierpień
SZCZEPAN T. PRAŚKIEWICZ OCD
MARYJA KARMELITAŃSKIEJ HISTORII (2)

II. Potwierdzenie tytulacji maryjnej przez dokumenty papieskie

Kolejne potwierdzenie maryjnej tytulacji Karmelu, od zarania jego dziejów, znajdujemy w dokumentach papieskich – bullach i reskryptach, niekoniecznie zawsze adresowanych do przełożonych zakonu. Odbiorcami niektórych dokumentów mogli być biskupi czy władcy świeccy, jednak dokumenty te nie mogą nas nie interesować, gdy w swej treści nawiązują do maryjnego tytułu karmelitów. Pomijamy oczywiście dokumenty apokryficzne, tj. odwołujące się do czasów sprzed XIII wieku i pragnące udowodnić „historyczność” istnienia zakonu przed jego prawdziwymi początkami historycznymi.
Według historyków zakonu i Kościoła, pierwszym autentycznym papieskim dokumentem historycznym, dotyczącym Karmelu, jest bulla Ut vivendi normam, wydana przez Honoriusza III 30 stycznia 1226 roku i zatwierdzająca „vitae formam”, tj. regułę nadaną zakonnikom przez św. Alberta. W bulli nie ma jednak żadnego akcentu maryjnego. Taki akcent, w tytulacji zakonu, spotykamy po raz pierwszy w konstytucji apostolskiej Grzegorza IX Providi more pastoris z 5 kwietnia 1227. Historycy poddają jednak użycie tej tytulacji za rzecz wątpliwą, gdyż w innych, późniejszych bullach wydanych dla zakonu przez tegoż papieża, ona nie występuje: znajdujemy w nich jedynie tytulację „eremici z góry Karmel”, a nie „eremici świętej Maryi z góry Karmel”. Ponadto historycy widzą pewną niezgodność, co do miejsca wydania... [więcej]


<< 2 z 27 >>

Powered by PsNews

 
szkaplerz
Aby otrzymywać materiały formacyjne i informacje
o nowościach na naszej stronie
wpisz swój adres mailowy.

 

 

góra strony
  Dokument bez tytułu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych