Komu pomagamy?Jak powstał sekretariat?Jakie mamy zadania?Biuletyn formacyjny

 

Konferencja na maj 2020
SZCZEPAN T. PRAŚKIEWICZ OCD
DUCHOWOŚĆ MARYJNA (15)

IV. Polskie nabożeństwa i formy kultu maryjnego

W dokumencie końcowym II Polskiego Synodu Plenarnego (1991-1999), zatwierdzonym przez Kongregację Biskupów 22 grudnia 2000 r., znajdujemy część dedykowaną Matce Najświętszej, a w niej rozdziały zatytułowane: Maryjna droga Kościoła w Polsce – Pod znakiem zawierzenia oraz Ku Trzeciemu Tysiącleciu – Drogi maryjnego zawierzenia. Stwierdza się tam, że „obecność Matki i Królowej, Ikony Chrystusa i Nauczycielki pobożności, zapisała się głęboko w sercach Polaków, w dziejach Narodu i w jego kulturze” (SPL 24), omawiając równocześnie formy polskiej pobożności maryjnej. W tym miejscu przywołajmy ważniejsze z nich.

1. Apel jasnogórski
Jakkolwiek genezy Apelu jasnogórskiego możemy dopatrywać się już w 1918 r., kiedy to 4 listopada żołnierze 22 Pułku Piechoty wyzwolili Jasną Górę spod okupacji zaborczej i stanęli o godz. 21.15 wraz z paulinami do apelu przed cudownym obrazem Królowej Polski, dziękując za odzyskaną po 123 latach wolność Ojczyzny, to jednak codzienna praktyka nabożeństwa apelowego rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. pod przewodnictwem o. Jerzego Tomzińskiego, generała zakonu paulinów. Modlitwą tą wypraszano uwolnienie uwięzionego wówczas prymasa Polski, Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Nabożeństwo odprawiane codziennie o godzinie 21.00 na Jasnej Górze rozpoczyna się odśpiewaniem Bogurodzicy, następnie trzykrotnie śpiewana jest właściwa formuła apelu: Maryjo,... [więcej]

Niech Zmartwychwstały odmieni nasze życie. Wielkanoc 2020Chrystus zwycięża zło i śmierć!
To radosne orędzie rozbrzmiewa w sercu Kościoła.
Zwyciężywszy śmierć,
Chrystus obdarza nieskończonym życiem tych,
którzy Go przyjmują i wierzą w Niego.
Jego śmierć i zmartwychwstanie stanowią zatem
fundament wiary Kościoła.
On jest kamieniem węgielnym.
Już raz próbowano odrzucić Go i pokonać,
ze strażą i opieczętowanym kamieniem grobowym.
Ale kamień ten został odwalony.
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja !
Św. Jan Paweł II

Wszystkim Członkom
i Sympatykom Rodziny Szkaplerznej
oraz Czytelnikom tej strony
w tym trudnym czasie pandemii i kryzysu
życzę pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych
oraz obfitości paschalnych łask
i głębi zaufania do Jezusa Zmartwychwstałego.

o. Włodzimierz Tochmański OCD
wraz ze Współbraćmi Karmelu
i Sekretariatem Szkaplerznym

Czerna, Wielkanoc 2020

Konferencja na kwiecień - 100-lecie urodzin Św. Jana Pawła II
100-lecie urodzin Św. Jana Pawła II
Oprac. Włodzimierz Tochmański OCD

KONFERENCJA FORMACYJNA
MIESIĄC I – kwiecień

Cała Polska przygotowuje się do 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Kulminacyjne obchody odbędą się tego roku w Krakowie, Wadowicach i w Rzymie. W programie są dużo wcześniej zaplanowane wydarzenia, które odbędą się, o ile ustąpi pandemia i będą możliwości spotkań wiernych: Msze święte, nabożeństwa, uroczystości religijne i świeckie, państwowe i samorządowe, pielgrzymki do Rzymu, koncerty, pielgrzymki i spotkania uczniów szkół im. św. Jana Pawła II, specjalne wydarzenia jak mapping, czy odsłonięcie muralu, różnego typu wystawy i ekspozycje, konferencje, odczyty, rekolekcje, seminaria, konkursy plastyczne, fotograficzne, filmowe dla uczniów i dla nauczycieli, spotkania tematyczne, gra miejska, wycieczki górskie, pikniki rodzinne. Warto na pewno poznać, pogłębić i dzielić się wiedzą oraz nauczaniem św. naszego Rodaka.

Papież Jan Paweł II w ciągu ponad 26 lat pontyfikatu opublikował dokumenty i wygłosił przemówienia, które oblicza się na 85 tys. stron druku. Wiele z zawartych w nich myśli stało się powszechnie znanymi cytatami i sentencjami. Podczas 102 pielgrzymek zagranicznych i 142 podróży po Włoszech Jan Paweł II wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień. W czasie swojego pontyfikatu opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie. Dzięki mediom, których... [więcej]

Rekolekcje i Spotkania 2020 - o ile ustąpi epidemia i będą takie możliwości
Rekolekcje i Spotkania 2020
- o ile ustąpi epidemia i będą takie możliwości –


• II Śląski Dzień Skupienia Rodziny Szkaplerznej w sobotę 9 maja w sanktuarium Matki Bożej Boguckiej (parafia św. Szczepana) w Katowicach – Bogucicach. Początek o 10.00. W programie: konferencja ks. dr Krzysztofa Matuszewskiego, nabożeństwo różańcowe, adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św., nabożeństwo majowe z procesją. Konieczność potwierdzenia: bogucice@archidiecezjakatowicka.pl tel. 32 258 47 97. Zaprasza ks. Krzysztof Sitek proboszcz i kustosz sanktuarium.

• Animatorzy Bractwa Szkaplerznego oraz ich zastępcy odbywają swoje doroczne obowiązkowe wspólne rekolekcje formacyjne w Domu Pielgrzyma w Czernej w dniach 29 - 31 maja 2020 r. Zgłoszenia do Sekretariatu Bractwa w Czernej szkaplerz@karmel.pl

• W sobotę 20.06.2020 odbędzie się 23 Ogólnopolska Pielgrzymka do Stryszawy – Siwcówki k. Suchej Beskidzkiej. Początek o 10.00. W programie: jutrznia, 2 konferencje, modlitwa wewnętrzna, posiłek, adoracja Najśw. Sakramentu, a o 15.00 Eucharystia. Organizator pielgrzymki Świecki Zakon Karmelitów Bosych serdecznie zaprasza członków Bractwa Szkaplerznego oraz osoby zainteresowane postacią i przesłaniem Służebnicy Bożej Kunegundy Siwiec OCDS.

• Rekolekcje Nabożeństwo maryjne w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II. Dni skupienia połączone z nocą czuwania przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel. Czerna Dom Rekolekcyjny Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 14-16 lipca 2020. o.... [więcej]

Jarosław: Spotkanie Rodziny Szkaplerznej Podkarpacia i Polski Południowo-wschodniej
Jarosław: Spotkanie Rodziny Szkaplerznej Podkarpacia i Polski Południowo-wschodniej

Dnia 25 stycznia 2019 r. w Jarosławskim Opactwie miało miejsce Regionalne spotkanie Rodziny Szkaplerznej Podkarpacia i całej Polski Południowo-Wschodniej. Dzień skupienia rozpoczął się w kościele św. Mikołaja i św. Stanisława w Jarosławskim Opactwie, a zgromadzonych przywitał ks. Marek Pieńkowski – rektor kościoła. Na początku tego spotkania odbyła się konferencja tematyczna o Eucharystii dającej życie, którą wygłosił o. dr Włodzimierz Tochmański OCD – prowincjalny moderator Rodziny Szkaplerznej. Następnie miała miejsce modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył moderator Rodziny Szkaplerznej Diecezji Rzeszowskiej ks. prał. Władysław Jagustyn.
Centralnym punktem modlitewnego spotkania była uroczysta Msza święta, podczas której przyjęto nowe osoby do bractwa w Górnie, a po Mszy św. wszystkim chętnym został nałożony szkaplerz. Członkowie Rodziny Szkaplerznej mieli również możliwość zwiedzania Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej oraz spotkać się na rozmowie przy tradycyjnej agapie. Całość spotkania zakończyła się modlitwą koronki do Bożego Miłosierdzia i słowem na drogę moderatora Rodziny Szkaplerznej.

AUDIO
Opis, konferencja i homilia o. Włodzimierza:
http://przemyska.pl/archiwum-mp3/aud-2020-01-27-spotkanie_bractw_szkaplerznegow.mp3

http://przemyska.pl/2020/01/27/jaroslaw-spotkanie-rodziny-szkaplerznej/
<< 1 z 21 >>

Powered by PsNews

 
szkaplerz
Aby otrzymywać materiały formacyjne i informacje
o nowościach na naszej stronie
wpisz swój adres mailowy.

 

 

góra strony
  Dokument bez tytułu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych