Komu pomagamy?Jak powstał sekretariat?Jakie mamy zadania?Biuletyn formacyjny

 


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/ocd/szkaplerz.pl/public_html/aktualnosci/news/show.php on line 2

Konferencja na lipiec
Szczepan T. Praśkiewicz OCD
MARYJA KARMELITAŃSKIEJ REFLEKSJI TEOLOGICZNEJ (2)

II. Maryja Matką
W pierwszych dziesięcioleciach XIV wieku, pod wpływem skrystalizowanego już charyzmatu karmelitańskiego, dała się wyraźnie odczuć większa poufałość karme¬litów wobec Maryi. W pewnym momen¬cie zakonnicy zaczęli odczuwać jakiś przykry brak w swojej pobożności maryj¬nej. Dotychczas traktowali profesję za¬konną trochę na wzór feudalnego aktu oddania się poddanego na wierność pa¬nu. Uważali Maryję za swoją Panią, a siebie za Jej domowników. Teraz prze¬stało im to wystarczać. Odczuwali po-trzebę bliższego, bardziej uczuciowego kontaktu. Nie chcieli już być „wasala-mi”, ale raczej synami, a w Maryi rozpoznawali raczej Matkę niż Panią. Do-prowadziło to do odniesień bardziej spontanicznych, bardziej intymnych i ciepłych. Dzięki temu ich pobożność roz¬wijała się na bazie naturalnej serdeczno¬ści: dojrzałego macierzyństwa z jednej strony i uczuć synowskich z drugiej.
Po raz pierwszy określenie „Matka” w odniesieniu do relacji Karmelu z Maryją znajdujemy w 1333 roku, i to występuje ono zarówno w formie prywatnej, bo u jednego z karmelitańskich pisarzy, jak i w formie oficjalnej, gdyż w aktach kapituły prowincjalnej.

„Prywatnie” tytułu tego używa kastylijski karmelita Piotr Riera w dwujęzycznym (łacińskim i kastylijskim) „Kodeksie Awileńskim” (Codex Abulensis), gdzie czytamy, że „regularną dyscyplinę w naszym zakonie powinien wiernie zachowywać każdy z zakonników, na chwałę Bożej Rodzicielki Dziewicy... [więcej]

25 Jubileuszowe Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej 22 lipca 2023


W sercu Kościoła, mej matki, będę miłością (św. Teresa od Dz.J.)


9.00 - Powitanie, animacja muzyczna
10.00 - Konferencja o. Paweł Hańczak OCD
11.00 - Uroczysta Eucharystia. Przewodniczy o. Miguel Marquez Calle OCD,
Generał Zakonu Karmelitów Bosych
13.00 - Czas na posiłek, odpoczynek, braterskie spotkania
14.00 - Uroczyste nałożenie Szkaplerza dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli
14.30 - Nabożeństwo Eucharystyczne z różańcem św. i odnowieniem
przyrzeczeń szkaplerznych
15.15 - Zakończenie spotkania


Serdecznie zapraszamy


Klasztor Karmelitów Bosych i Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej
Czerna 79, 32-065 Krzeszowice
tel. 12 282 00 65, www.karmelczerna.pl

Sekretariat Rodziny Szkaplerznej tel. 797 002 368, szkaplerz@karmel.pl
Dom Pielgrzyma tel. 505 898 580 dompielgrzymaczerna@interia.pl
Księgarnia Karmelitana tel. 505 898 554 karmelitana@interia.pl

Zaproszenie na 25 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej 22 lipca
"W sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością"
św. Teresa od Dzieciątka Jezus, doktor Kościoła, patronka misji

Zaproszenie
na Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
w Czernej 22 lipca 2023

Drodzy Siostry i Bracia !
Drodzy Moderatorzy, Animatorzy i Członkowie Bractwa Szkaplerznego
oraz wszyscy członkowie Rodziny Szkaplerznej
okryci szatą naszej Matki i Królowej!

Pragnę bardzo serdecznie zaprosić Was wszystkich na tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Odbędzie się ono w sobotę, 22 lipca, w naszym maryjnym sanktuarium w Czernej k. Krzeszowic. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9, a ich głównym punktem będzie Msza Święta koncelebrowana o godz. 11 pod przewodnictwem przełożonego generalnego naszego Zakonu o. Miguel Marquez Calle OCD.
Będzie to jubileuszowe 25 już doroczne spotkanie wszystkich noszących Szkaplerz Maryi. Warto wrócić w pamięci do naszej wspólnej historii spotkań. W tym roku przypada również inny jubileusz. Dnia 2 stycznia br. rozpoczęliśmy jubileusz 150. rocznicy urodzin świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Przenajświętszego Oblicza, patronki misji i doktora Kościoła, a 29 kwietnia b.r. minęło 100 lat od wyniesienia Jej do chwały ołtarzy. Przeżywając jubileusz św. Teresy, dziękujmy dobremu Bogu, za jej życie, świętość i małą drogę. Prośmy, abyśmy w tym szczególnym czasie doświadczyli łaski duchowej odnowy i głębszego poznania jej małej drogi dziecięctwa duchowego. Jest bowiem jedną... [więcej]

Konferencja na czerwiec
WŁODZIMIERZ TOCHMAŃSKI OCD
BRACTWO SZKAPLERZNE (9)













Innym wspaniałym wyznawcą i wręcz męczennikiem pobożności szkaplerznej, bliższym naszym czasom, jest bł. Francisco García León – piętnastolatek umęczony za to, że nie chciał wyrzucić szkaplerza Karmelu.
Podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) wojownicza frakcja komunistów wszczęła jedno z najbardziej krwawych, antykatolickich prześladowań w najnowszej historii ludzkości. Zbrodnie motywowane nienawiścią do wiary mnożyły się w tym okresie nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie. Członkowie komunistycznych ugrupowań w sposób okrutny zamordowali Francisca. Według informacji przechowywanych w diecezji w Cordobie, ten piętnastolatek charakteryzował się „szczególną pobożnością” i wyróżniał się „gotowością do współpracy z Kościołem i praktykowaniem miłosierdzia wobec osób starszych i potrzebujących”. Gdy w 1936 roku w Hiszpanii wybuchła wojna domowa, był „jednym z niewielu w mieście”, którzy nadal uczęszczali codziennie na Mszę świętą i przyjmowali Komunię. Tak samo robiła jego rodzina. 20 lipca tamtego roku komunistyczni milicjanci zjawili się w domu państwa García, aby pojmać ojca. Wkrótce wrócili też po wujka. To właśnie wtedy zauważyli szkaplerz Matki Bożej z góry Karmel, który nosił Francisco. Zagrozili chłopcu, że go pojmą, jeśli nie wyrzuci szkaplerza. Francisco stwierdził, że woli zostać uwięziony. I tak też się stało. Dwa dni później inna banda komunistycznych milicjantów napadła na więzienie. Napastnicy... [więcej]

Konferencja na maj
Włodzimierz Tochmański OCD
MARYJA A SŁOWO (1)

Panno, Słowem brzemienna,
Przybytku Słowa na ziemi,
Księgo, zapisana Słowem,
Radość Słowa nam przynosząca
z Litanii do NMP - Matki Słowa Bożego

W Karmelu, w całej Rodzinie Szkaplerznej, wpatrujemy się w Maryję, naszą matkę i siostrę, jako zasłuchaną w Boże słowo, rozważającą słowo, medytującą to słowo, zachowującą to słowo w sercu ale przede wszystkim kontemplującą Słowo, które stało się w Niej ciałem dla całego świata. Nasze wpatrywanie się w Matkę Słowa chciałbym oprzeć na rozeznaniu i magisterium Kościoła. W 2008 roku w Rzymie miało bowiem miejsce XII Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów na temat „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Biskupi pragnęli przybliżyć wiernym Słowo Boże oraz zachęcić ich do coraz lepszego poznawania Go i życia Nim. W Orędziu Synodu Biskupi wskazali na cztery punkty - obrazy, które powinny pomóc wiernym w lepszym poznaniu Słowa Bożego. Tymi obrazami są: Głos, Oblicze, Dom i Droga.
Słowo Boże
Pierwszy obraz to Głos Boży, rozlegający się już na samym początku stworzenia i potem towarzyszący ludzkości w całej Historii Zbawienia. Ten głos z woli Boga, pod natchnieniem Ducha Świętego został spisany przez ludzi na kartach Pisma Świętego.
Drugim obrazem jest Oblicze. Jest Nim Syn Boży, Jezus Chrystus, czyli Słowo Boże, które w pełni czasu... [więcej]


<< 4 z 32 >>

Powered by PsNews

 
szkaplerz
Aby otrzymywać materiały formacyjne i informacje
o nowościach na naszej stronie
wpisz swój adres mailowy.

 

 

góra strony
  Dokument bez tytułu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych