Komu pomagamy?Jak powstał sekretariat?Jakie mamy zadania?Biuletyn formacyjny

 


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/ocd/szkaplerz.pl/public_html/aktualnosci/news/show.php on line 2

Konferencja na październik
MODLITWA, KTÓRA PŁYNIE Z PRZYJAŹNI
Kazanie ks. abpa Adriana Galbasa
podczas Ogólnopolskiego Spotkania
Rodziny Szkaplerznej w Czernej 20 lipca 2024

Weźmy Maryję nie tylko do swoich domów,
ale bardziej do swojego życia

Omówienie
Abp Adrian Galbas podzielił się z zebranymi w sobotnie przedpołudnie w sanktuarium swoim doświadczeniem pierwszej pielgrzymki do Czernej. – Byłem tu nieraz, ale najbardziej zapamiętałem pierwszy pobyt. Była to młodzieńcza wyprawa w pojedynkę, w upale, jak dzisiaj, w sobotę, jak dzisiaj. Przyjechałem tu z ciekawości i to miejsce od razu wpadło mi do serca. I zostało. Opuściłem wtedy sanktuarium po kilku godzinach, ale ono nie opuściło mnie. Myślę, że wielu z was mnie rozumie – wspominał. Metropolita katowicki wyraził jednocześnie wdzięczność za szkaplerz, którego noszenie „przypomina mi o obecności Maryi, o Jej modlitwach, o tym, że nie tylko się mną opiekuje, ale mnie strzeże, pomaga mi i mnie prowadzi”.
Przy-jaźń
Kaznodzieja zaprosił obecnych do wspólnej refleksji nad przyjaźnią. – Kiedy ojcowie karmelici powiedzieli mi, że tematem tegorocznego ogólnopolskiego spotkania naszej rodziny, czyli rodziny szkaplerznej, jest modlitwa, rozumiana jako przyjaźń na całe życie, najbardziej zatrzymało mnie słowo „przyjaźń”, a dopiero potem modlitwa. Najpierw bowiem musi być przyjaźń z Chrystusem, żeby była modlitwa, która jest wypływem tej przyjaźni.
Przyjaźń, to jest doświadczenie bycia przy-jaźni, drugiej osoby.... [więcej]

Rekolekcje dla Rodziny Szkaplerznej 25 – 27 października 2024
„Noście zawsze Szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą!” św. Jan Paweł II

Rekolekcje dla Rodziny Szkaplerznej
i pragnących przyjąć karmelitański szkaplerz NMP
25 – 27 października 2024

Przewodniczy o. dr Włodzimierz Tochmański OCD, moderator Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej) Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych

Dom Pielgrzyma k. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa/Krzeszowic. Początek godz. 17.00. Ograniczona ilość miejsc.

Koszt noclegu i pełnego wyżywienia (piątek kolacja – niedziela obiad) 300 zł. płacone w recepcji Domu Pielgrzyma; koszt konferencji i posługi – za ofiarą.

Zgłoszenia:
• Dom Pielgrzyma w Czernej tel. 505 898 580 dompielgrzymaczerna@interia.pl
Czerna 79, 32 - 065 Krzeszowice lub

• Sekretariat Prowincjalny Rodziny Szkaplerznej moderator prowincjalny tel. 797 002 368; wtorek 12.00-16.00 tel. 12 258 30 70; www.szkaplerz.pl; rodzina@szkaplerz.pl szkaplerz@karmel.pl

Serdecznie zapraszamy !



Konferencja na wrzesień
Modlitwa ¬– przyjaźń na całe życie
Wg MAURIZIO VIGANI OCD

Dla św. Teresy od Jezusa cechą, która najbardziej charakteryzuje modlitwę jest jej osobisty charakter. Modlitwa jest przede wszystkim momentem, w którym człowiek spotyka się z Bogiem. Istotne jest, aby było to spotkanie w miłości i przyjaźni, w którym wzajemne poznanie prowadzi do miłowania i wspólnoty. Przyjaźń w rozumieniu Teresy jest relacją wyrażającą pełnię miłości. Dla Teresy kochać Boga i ludzi oznacza być Jego i ich przyjacielem.
Modlić się oznacza więc być przyjaciółmi i pielęgnować przyjaźń. Jest to wzajemne uobecnianie się. Modlić się to być obecnym w miłosnej relacji przyjaźni. „Cała sprawa nie polega na tym, aby wiele rozmyślać, ale wielce miłować; i dlatego czyńcie właśnie to, co bardziej będzie was przebudzać do miłowania”.
Teresa nie rozpoznałaby w Bogu Przyjaciela, gdyby wcześniej nie doświadczyła ludzkiej przyjaźni. Nigdy też nie doświadczyłaby modlitwy jako relacji przyjaźni, gdyby nie miała w sobie zdolności kochania i bycia kochaną; gdyby nie umiała słuchać, utożsamiać się z innymi, trwać w obecności Boga, być czujną i otwartą na Jego działanie.
Przyjaźń potrzebuje spojrzenia,... [więcej]

Konferencja na sierpień
Włodzimierz Tochmański OCD
BRACTWO SZKAPLERZNE (14)
Możliwości rozwoju duszpasterstwa szkaplerznego

Będzie dobrze, między innymi, przyjmować apele, jakie wciąż docierają do nas od Kościoła nawołujące do nawrócenia duszpasterskiego i misyjnego, by uskuteczniać nową ewangelizację, szczególnie konieczną w takich regionach jak Europa, o starej tradycji chrześcijańskiej, ale które ucierpiały w ostatnich latach z powodu głębokich przemian. Jak nam przypomina Papież Franciszek, duszpasterstwo w kluczu misyjnym wymaga rezygnacji z wygodnego kryterium duszpasterskiego „zawsze tak się robiło”; on sam dodaje: „Zachęcam wszystkich do śmiałości i kreatywności w tym zadaniu przemyślenia na nowo celów, stylu i metod ewangelizacyjnych swojej wspólnoty” (Evangelii Gaudium 33).

Jak ulepszyć naszą posługę w tym zakresie moderowania i animowania Bractwa Szkaplerznego?
W przyszłości wymogiem staje się nowa strona internetowa Bractwa Szkaplerznego www.szkaplerz.pl, która byłaby zbudowana na Wordpresie, tak jak strona prowincjalna. Brakuje strony internetowej o szkaplerzu firmowanej przez Kurię Generalną OCD, która byłaby wzorcowa dla innych – jest duża rozbieżność interpretacyjna. Wystarczy przejrzeć strony innych prowincji, na Wikipedii czy współbraci z OCarm.

Po przyjrzeniu się sytuacji, wydaje się, że jedną z ważniejszych spraw dla rozwoju pobożności szkaplerznej staje się odgórne staranie się Kurii Generalnej OCD w Rzymie o wpisanie tekstu Obrzędu błogosławieństwa i nałożenia Szkaplerza Najświętszej Maryi Panny z Góry... [więcej]

26 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
„Modlitwa – przyjaźń na całe życie” to hasło i temat 26 Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa/Krzeszowic, 20 lipca, któremu przewodniczył abp Adrian Galbas, metropolita katowicki.

W homilii arcybiskup przyznał się do znajomości i odwiedzania sanktuarium w Czernej, przyjęcia szkaplerza, długoletniej znajomości z Karmelem w Poznaniu, podsiadania spowiednika i kierownika duchowego z Karmelu, życia w bliskości ducha Maryjnego oraz ukazał prostą teologię przyjaźni, tak ważnej dla człowieka w jego relacjach ludzkich i uwarunkowania modlitwy, zwłaszcza wytrwałości na przykładzie św. Eliasza, proroka, który na górze Karmel posyłał sługę aż siedem razy, aby zobaczyć chmurkę na niebie, która przyniosła upragniony i wymodlony deszcz.

Było to już po raz 26 Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi na pięknie położonej, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na szlaku Orlich Gniazd i Dolinek Podkrakowskich, „polskiej Górze Karmel” i nawiązywało do Roku Modlitwy przed Jubileuszem. Rok 2024, zgodnie z propozycją papieża Franciszka, jest Rokiem Modlitwy przed Wielkim Jubileuszem Odkupienia: «Cieszę się, że rok 2024, poprzedzający wydarzenie Jubileuszowe, będzie poświęcony wielkiej „symfonii” modlitwy. Przede wszystkim, aby odnowić pragnienie przebywania w obecności Pana, słuchania Go i adorowania». Rok Modlitwy, czyli rok... [więcej]


<< 1 z 34 >>

Powered by PsNews

 
szkaplerz
Aby otrzymywać materiały formacyjne i informacje
o nowościach na naszej stronie
wpisz swój adres mailowy.

 

 

góra strony
  Dokument bez tytułu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych