Komu pomagamy?Jak powstał sekretariat?Jakie mamy zadania?Biuletyn formacyjny

 


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/ocd/szkaplerz.pl/public_html/aktualnosci/news/show.php on line 2

Czerna: bp Mazur i jubileusz misji na 23 Ogólnopolskim Spotkaniu Rodziny Szkaplerznej„Z Maryją na krańce świata” – to temat i hasło Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących szkaplerz Maryi, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa, 17 lipca, któremu przewodniczył bp Jerzy Mazur, były misjonarz a obecnie pasterz diecezji ełckiej oraz przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Było to już po raz 23. Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi na „polskiej Górze Karmel”.
Spotkanie to odbyło się z udziałem władz rządowych (ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem) oraz władz samorządowych województwa, powiatu i gminy różnych stopni i funkcji, kapłanów z kilku diecezji i zakonu, współbraci karmelitów bosych z Polski i z misji afrykańskich pod kierunkiem prowincjała o. Piotra Jackowskiego OCD z Krakowa oraz kilku tysięcy wiernych z ponad 50 miejscowości Polski południowej od Opola do Przemyśla i Lublina. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski wraz z pocztami sztandarowymi.
Bp Mazur w homilii uwypuklił wartość misji każdego ochrzczonego w Kościele, szczególnie historię misji karmelitańskich w Afryce i głębokie świadectwa wiary z podjętej przez Polaków karmelitów bosych misji w ciągu 50 lat. Wśród misjonarzy tej pierwszej wyprawy był... [więcej]

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE W CZERNEJ LIPIEC 2021
UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE
W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ
W CZERNEJ 2021

Z Maryją na krańce świata

7-15 lipca
Nowenna przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel
- w niedzielę o godz. 11.00
- w dni powszednie o godz. 18.00

15/16 lipca
Noc czuwania
20.00 - Rozpoczęcie, konferencja, procesja różańcowa, adoracja
24.00 - Eucharystia

16 lipca - piątek
Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel
11.00 - Eucharystia odpustowa, procesja eucharystyczna
- Msze święte 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 13.00 i 17.00

17 lipca - sobota
XXIII Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
i 50-lecie polskiej karmelitańskiej misji w Afryce
9.00 - Powitanie, animacja muzyczna
10.00 - Konferencja
11.00 - Uroczysta Eucharystia
13.00 - Czas na posiłek, odpoczynek, braterskie spotkania
14.00 - Uroczyste nałożenie Szkaplerza dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli
14.30 - Nabożeństwo Eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych
15.15 - Zakończenie spotkania

18 lipca - niedziela
Uroczystość św. Eliasza Proroka, patrona kościoła
11.00 - Eucharystia odpustowa, procesja eucharystyczna

Serdecznie zapraszamy

Klasztor Karmelitów Bosych, Czerna 79, 32-065 Krzeszowice
tel. 12 282 00 65, www.karmelczerna.pl

Sekretariat Rodziny Szkaplerznej szkaplerz@karmel.pl tel. 797 002 368,
Dom Pielgrzyma dompielgrzymaczerna@interia.pl tel. 505 898 580
Księgarnia Karmelitana karmelitana@interia.pl tel. 505 898 554


Pod znakiem misji
Krakowska prowincja karmelitów bosych obchodzi w tym roku 50-lecie pierwszych misji w Afryce. Jubileusz będzie świętowany 17 lipca podczas 23. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa.

Spotkanie odbędzie się pod hasłem: "Z Maryją na krańce świata". Mszy św. w karmelitańskim sanktuarium Matki Bożej Szaplerznej w Czernej pod Krakowem przewodniczyć będzie bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

"Obecnością w Czernej chcemy podziękować Panu Bogu za naszych misjonarzy, którzy przez pół wieku niestrudzenie i żarliwie głosili Ewangelię i dawali świadectwo karmelitańskiego życia" - napisał w zaproszeniu na uroczystości prowincjał karmelitów bosych o. Piotr Jackowski OCD.

Pod koniec czerwca 1971 r. pierwsi misjonarze z polskiego Karmelu wyruszyli z Poznania, by po kilku miesiącach przygotowań, we wrześniu, stanąć w Bujumbura - stolicy Burundi. Przez 5 miesięcy odbywali kurs języka kirundi, a następnie staż w różnych parafiach. W 1973 r. objęli parafię w Mpinga, prowadząc życie we wspólnocie zakonnej. Od września 1973 r. podjęli starania o założenie nowej misji w Musongati. Parafię erygował tutaj bp Joachim Ruhuna 1 stycznia 1974 roku. Dziś powstaje tam sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.

Do pracy misyjnej w Burundi włączyło się Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Zakonnice rozpoczęły pracę w państwowym ośrodku zdrowia. Dziś codziennie przyjmują kilkudziesięciu pacjentów. Leki przysyłane z... [więcej]

Konferencja na lipiec 2021
100-LECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II (6)
Oprac. Włodzimierz Tochmański OCD

Św. Jan Paweł II na początku trzeciego tysiąclecia św. Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein), wybitną uczennicę Husserla, Żydówkę, karmelitankę bosą od 42 roku życia, uczynił współpatronką Europy, obok św. Brygidy Szwedzkiej i św. Katarzyny ze Sieny. W tak znaczącym wyeksponowaniu jej osoby zagrały rolę różne okoliczności i czynniki. Niezwykle bogata osobowość: filozof, pedagog, autorka postawienia problemu społecznego statusu kobiet, zakonnica klauzurowa, karmelitanka. Uczynił „wielką Córkę Izraela i Karmelu” symbolem dramatów Europy naszego czasu.

W tej męczennicy – jak zauważa o. Marian Zawada OCD – papież ukazuje zasadę podwójnego „prowadzenia”: najpierw „miłość Chrystusa prowadzi [ją] przez cierpienie”, a ona - nas wszystkich (obok św. Maksymiliana Kolbego) - prowadzi ku przyszłości. Widzi w niej świadka tej miłości, która formuje „trafną syntezę autentycznej służby Ewangelii nadziei”. To wyrażenie zawarte w Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Ecclesia in Europa (nr 104) odnosi potem papież do św. Edyty Stein podczas modlitwy „Anioł Pański” w dniu 10 sierpnia 2003 r.

Naszemu papieżowi imponowała w św. Teresie Benedykcie niezwykła pasja prawdy, podzielał jej fenomenologiczną szkołę myślenia, która torowała „drogę powrotu” do Boga ludziom, którzy niestety odeszli od chrześcijaństwa czy Kościoła.

Podczas kanonizacji papież stwierdził w homilii: „św. Teresa Benedykta od... [więcej]

Zaproszenie na 17 lipca -23 Ogólnopolskie Spotkanie Rodzny Szkaplerznej
Z Maryją na krańce świata
Zaproszenie na 23 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej Czerna, 17 lipca 2021

Drodzy Bracia i Drogie Siostry,
Członkowie Bractwa Szkaplerznego i Rodziny Szkaplerznej,

Krakowska Prowincja Zakonu Karmelitów Bosych w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia wyjazdu pierwszych polskich misjonarzy i ich pracy w Afryce w Burundi i Rwandzie. Dlatego tegoroczne spotkanie szkaplerzne pragniemy przeżywać pod hasłem: „Z Maryją na krańce świata” w duchu, radości i wdzięczności za nasze karmelitańskie misje. Nasi misjonarze wyruszając z Polski z wizerunkiem „Jasnogórskiej Pani", tam na miejscu szerzyli i umacniali pobożność maryjną m.in. poprzez nabożeństwo szkaplerzne. Dziś w naszym klasztorze Musongati powstaje sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie na coroczne uroczystości szkaplerzne przybywa wielu pielgrzymów.
Naszą obecnością w Czernej w sobotę 17 lipca chcemy podziękować Panu Bogu za naszych misjonarzy, którzy przez pół wieku niestrudzenie i żarliwie głosili Ewangelię i dawali świadectwo karmelitańskiego życia. Pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim Przyjaciołom misji, którzy na różne sposoby uczestniczą w dziele misyjnym karmelitów bosych w Burundi i Rwandzie. W roku jubileuszowym pragniemy otworzyć się na działanie łaski Bożej, by rozpaliła w nas pragnienie otwartości na potrzeby Kościoła, by Jezus był znany i kochany przez wszystkich.
Pragnę serdecznie zaprosić Was wszystkich na 23 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w sobotę 17 lipca 2021 r.... [więcej]


<< 2 z 25 >>

Powered by PsNews

 
szkaplerz
Aby otrzymywać materiały formacyjne i informacje
o nowościach na naszej stronie
wpisz swój adres mailowy.

 

 

góra strony
  Dokument bez tytułu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych