Komu pomagamy?Jak powstał sekretariat?Jakie mamy zadania?Biuletyn formacyjny

 

Ogłoszenia wakacyjne
Między 28 lipca a 23 sierpnia Sekretariat Bractwa będzie nieczynny z racji urlopu i wakacyjnego odpoczynku. Wszystkim życzymy nabrania sił duchowych i fizycznych na nowy rok formacyjny.

Zapraszamy na rekolekcje Maryjne w Domu Pielgrzyma przy klasztorze, które odbędą się w dniach 14-16 października 2022 r. Temat: „Dałem ci mojego Syna, Ducha Świętego i Najświętszą Dziewicę. A ty co możesz mi dać w zamian?” Maryjna szata i styl życia. Możliwość przyjęcia szkaplerza Maryi”. Przewodniczy o. Włodzimierz Tochmański OCD, prowincjalny moderator Rodziny Szkaplerznej. Zgłoszenie udziału po 1 września 2022 na adres Sekretariatu Rodziny Szkaplerznej.

Konferencja na sierpień
SZCZEPAN T. PRAŚKIEWICZ OCD
MARYJA KARMELITAŃSKIEJ HISTORII (2)

II. Potwierdzenie tytulacji maryjnej przez dokumenty papieskie

Kolejne potwierdzenie maryjnej tytulacji Karmelu, od zarania jego dziejów, znajdujemy w dokumentach papieskich – bullach i reskryptach, niekoniecznie zawsze adresowanych do przełożonych zakonu. Odbiorcami niektórych dokumentów mogli być biskupi czy władcy świeccy, jednak dokumenty te nie mogą nas nie interesować, gdy w swej treści nawiązują do maryjnego tytułu karmelitów. Pomijamy oczywiście dokumenty apokryficzne, tj. odwołujące się do czasów sprzed XIII wieku i pragnące udowodnić „historyczność” istnienia zakonu przed jego prawdziwymi początkami historycznymi.
Według historyków zakonu i Kościoła, pierwszym autentycznym papieskim dokumentem historycznym, dotyczącym Karmelu, jest bulla Ut vivendi normam, wydana przez Honoriusza III 30 stycznia 1226 roku i zatwierdzająca „vitae formam”, tj. regułę nadaną zakonnikom przez św. Alberta. W bulli nie ma jednak żadnego akcentu maryjnego. Taki akcent, w tytulacji zakonu, spotykamy po raz pierwszy w konstytucji apostolskiej Grzegorza IX Providi more pastoris z 5 kwietnia 1227. Historycy poddają jednak użycie tej tytulacji za rzecz wątpliwą, gdyż w innych, późniejszych bullach wydanych dla zakonu przez tegoż papieża, ona nie występuje: znajdujemy w nich jedynie tytulację „eremici z góry Karmel”, a nie „eremici świętej Maryi z góry Karmel”. Ponadto historycy widzą pewną niezgodność, co do miejsca wydania... [więcej]

Czerna: 24 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
„Szkaplerza się trzymajmy i Maryję wzywajmy” słowa te zaczerpnięte z maryjnej pieśni ludowej „Witaj Pani, my poddani” były tematem Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa/Krzeszowic, 23 lipca, któremu przewodniczył bp Robert Chrząszcz, pomocniczy biskup z Krakowa. Było to już po raz 24. Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi na pięknie położonej, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na szlaku Orlich Gniazd i Dolinek Podkrakowskich, „polskiej Górze Karmel”.

Spotkanie to odbyło się z udziałem władz rządowych, ministrem Andrzejem Adamczykiem, władz samorządowych województwa na czele z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką, powiatu, gmin, różnych stopni i funkcji, 40 kapłanów z kilku diecezji, współbraci karmelitów bosych z Polski, z Rzymu i z misji afrykańskich pod kierunkiem prowincjała o. Piotra Jackowskiego OCD z Krakowa oraz kilku tysięcy wiernych z ponad 60 miejscowości Polski południowej od Opola do Lublina i Przemyśla. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z kilkunastoma pocztami sztandarowymi.

Bp Chrząszcz w homilii uwypuklił wagę ludowej pobożności Maryjnej, w tym szkaplerza św., ale w koniecznym kontekście czynienia dzieł miłości i miłosierdzia,... [więcej]

Konferencja na lipiec
100-LECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II (10)
Oprac. Włodzimierz Tochmański OCD


Cała Rodzina Karmelitańska na świecie rozpoczyna zawsze 7 lipca nowennę przed przypadającym za dziewięć dni, tj. 16 lipca, liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej w randze uroczystości. To największe święto Karmelu. Wśród licznej rzeszy duchownych i świeckich, miłośników nabożeństwa szkaplerznego, najsłynniejszym był św. Jan Paweł II.
Jan Paweł II, słusznie zwany Wielkim, swoim słowem, nauczeniem i osobistym świadectwem życia przypomniał współczesnemu światu pełnię Ewangelii i działania Ducha Świętego w Kościele. W Jego mocy odnowił Kościół św.
Słusznie List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z 2020 r. podsumował: Ten wielki święty wniósł nieoceniony wkład w historię naszego kraju, Europy, świata oraz w historię Kościoła powszechnego. O Karolu Wojtyle powiedziano i napisano już bardzo wiele, dobrze znana jest również jego biografia, która doczekała się licznych ekranizacji. W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia?
I autorzy tego listu dodali: Wybór kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra otworzył nowy rozdział nie tylko w jego życiu, ale także w historii Kościoła... [więcej]

Zaproszenie i plakat Spotkania Rodziny Szkaplerznej 23 lipca
Zaproszenie
na 24 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
Czerna, 23 lipca 2022

Czcicielki i Czciciele NMP Szkaplerznej, Moderatorzy i Animatorzy Bractwa Szkaplerznego!
Pragnę serdecznie zaprosić całą Rodzinę Karmelitańską i wszystkich noszących szkaplerz do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej.
Myślą przewodnią tegorocznego spotkania Rodziny Szkaplerznej są słowa Szkaplerza się trzymajmy i Maryję wzywajmy, zaczerpnięte z maryjnej pieśni ludowej.
Smutne wydarzenia, związane z działaniami wojennymi prowadzonymi u naszych sąsiadów na Ukrainie, wielomilionowa rzesza uchodźców, matek i dzieci, osób starszych, która znalazła gościnne przyjęcie w Polsce, ale także liczne wyzwania, jakie stają dzisiaj przed nami, sprawiają, że pragniemy te niełatwe sprawy zawierzyć Maryi. Zawierzyć Matce Pana, tak jak w niełatwym czasie dokonał tego kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Polski.
Drodzy Czciciele i Czcicielki Matki Bożej Szkaplerznej, zapraszam więc do uczestnictwa w wielkim święcie Rodziny Szkaplerznej w sanktuarium w Czernej, na sobotę 23 lipca 2022 r.
Program spotkania:
9.00 - powitanie
10.00 - konferencja maryjna
11.00 - Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp Roberta Chrząszcza
Po dziękczynieniu, będzie czas na posiłek, spotkanie w gronie znajomych i przyjaciół. Dla pragnących przyjąć szkaplerz, będzie ku temu sposobność. Na zakończenie, wszyscy spotkamy się na nabożeństwie maryjnym, podczas którego dokonamy odnowienia przyrzeczeń szkaplerznych. Uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończy nasze modlitewne spotkanie.
Serdecznie zapraszam... [więcej]


<< 2 z 26 >>

Powered by PsNews

 
szkaplerz
Aby otrzymywać materiały formacyjne i informacje
o nowościach na naszej stronie
wpisz swój adres mailowy.

 

 

góra strony
  Dokument bez tytułu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych