Komu pomagamy?Jak powstał sekretariat?Jakie mamy zadania?Biuletyn formacyjny

 

Zaproszenie na lipcowe uroczystości w Czernej
Zaproszenie
na XX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
Czerna, 21 lipca 2018
„Żyć z Maryją w Duchu Świętym”
Drodzy Moderatorzy i Animatorzy Bractwa Szkaplerznego!
Drodzy Siostry i Bracia w Szkaplerzu świętym!

W imieniu Zakonu Karmelitów Bosych i swoim pragnę serdecznie zaprosić całą Rodzinę Szkaplerzną i Karmelitańską do podkrakowskiej Czernej - polskiej stolicy Karmelu, nazywanej „polską górą Karmel”. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości Polski przychodzi nam spotkać się dla uczczenia także innych ważnych jubileuszy: 450-lecia Zakonu Karmelitów Bosych i 30-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.
Dnia 28 listopada 1568 r. w małej hiszpańskiej kastylijskiej wiosce Duruelo powstali Karmelici Bosi. Połączone siły wielkich pragnień św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża zrodziły w Kościele nową rodzinę zakonną. Przykładem naszych Świętych Rodziców jesteśmy powołani przede wszystkim do modlitwy, która ma być życiem, i do apostolstwa, które wypływa z modlitwy i do niej prowadzi. A wszystko to czynimy w braterskiej komunii między sobą, z tworzącymi Karmel pozostałymi wspólnotami, osobami, jak i ogromną rzeszą Ludu Bożego. Dotarliśmy na wszystkie kontynenty i jest nas obecnie ponad 4 tysiące mężczyzn - zakonników. Wraz z nami ten sam Zakon współtworzą kobiety – mniszki karmelitanki bose w liczbie ponad 11,5 tys. sióstr w świecie oraz świeccy karmelici bosi zrzeszeni we wspólnotach Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w liczbie ponad 25 tys. osób. Najbliższe Zakonowi – obok licznych karmelitańskich zakonnych zgromadzeń i świeckich instytutów – jest następnie złączone duchowo, organizacyjnie i prawnie Bractwo Szkaplerzne NMP z Góry Karmel, które spotyka się regularnie w parafialnych i przyklasztornych wspólnotach. Jeszcze istnieją wspólnoty i grupy Rodziny Szkaplerznej oraz niepoliczalna liczba wiernych noszących dar Matki Bożej. W samej Polsce – wraz z ojcami karmelitami – szacujemy orientacyjnie ich liczbę na ok. 500 tys. osób. Wszyscy są zapraszani na spotkanie ogólnopolskie, które organizuje nasz Zakon we współpracy z sanktuarium w Czernej poprzez posługę prowincjalnego moderatora Bractwa.
W tym roku obchodzimy 30 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, której 17 lipca 1988 r. koronami papieskimi pobłogosławionymi przez św. Jana Pawła II dokonał ks. kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski ubrany w kapę koronacyjną królów polskich, przywiezioną specjalnie z Wawelu. Św. Jan Paweł II w telegramie z okazji koronacji pisał: „[…] szczególnie głęboko przeżywam zrządzenie Bożej Opatrzności, która związała mnie z duchowością karmelitańską. Wadowice i ojcowie karmelici ‘na Górce’, swój pierwszy szkaplerz, któremu pozostałem wierny i który jest moją siłą, św. Jan od Krzyża i św. Teresa od Jezusa, bł. o. Rafał Kalinowski i bł. Edyta Stein i tylu innych świętych i błogosławionych z karmelitańskiej rodziny, promieniowanie sanktuarium w Czernej na archidiecezję krakowską i na cały Kościół w Ojczyźnie, wiara i modlitwa pielgrzymów, są to szczególne brylanty korony, którą biskup krakowski włoży w Roku Maryjnym na skronie naszej Pani i Jej Syna w Czernej, w akcie dziękczynienia za Jej obecność na krakowskiej ziemi i w akcie zawierzenia na trzecie tysiąclecie po Chrystusie. […] Koronacja słynącego łaskami obrazu niech pomnoży chwałę Boga na wysokości, a ludziom niech przyniesie łaskę i pokój. Niech buduje się i rośnie na polskiej ziemi, pod opieką Bogarodzicy, królestwo Boże”… Ówczesnym przeorem i kustoszem sanktuarium był o. Benignus Wanat OCD, długoletni potem nasz prowincjał. Niedługo po koronacji w Czernej nastąpiło odrodzenie narodu i upadek komunizmu.
Hasłem naszego tegorocznego Spotkania jest „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”, słowa nawiązujące do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Napełnieni Duchem Świętym”, którego celem jest odkrywanie przez nas Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Chcemy nieustannie uczyć się od naszej Matki, Pierwszej Chrześcijanki i Oblubienicy Ducha Świętego, jak żyć w relacji z Duchem Świętym.

Drodzy Siostry i Bracia,

zapraszam więc Was – każdego, kto odziany jest Szatą Maryi – do uczestnictwa w wielkim święcie Rodziny Szkaplerznej w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej w sobotę po uroczystości liturgicznej Matki Bożej z Góry Karmel (16 lipca), tj. w dniu 21 lipca 2018 r.
Spotkanie rozpoczniemy jak zwykle o godz. 9.00 modlitwą i pieśnią, o godz. 10.00 wysłuchamy konferencji z duchowości naszego Zakonu mariologa o. dr Pawła Urbańczyka OCD. O godz. 11.00 będzie uroczysta Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. bp Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. W dalszej części będzie też możliwość przyjęcia Szkaplerza św. (lub odnowienia jego noszenia, czas na posiłek, a na zakończenie adoracja Eucharystyczna, uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie (ok. godz. 15.30).
Do dyspozycji pielgrzymów stoi Dom Pielgrzyma, z księgarnią, nowoczesnymi multimedialnymi muzeami karmelitańskim i powstającym misyjnym, z salami duszpasterskimi, kinową i konferencyjną, restauracją, segmentem hotelowym i parkingiem.
Niech nie zabraknie tego dnia nikogo w sanktuarium czerneńskim, kto nosi Szkaplerz Karmelu, kto by nie przybył tutaj choćby duchem i sercem, włączając się w jeden wielki hymn uwielbienia. Chcemy za to wszystko śpiewać Bogu Magnificat i Te Deum. Przybywajcie! Matka Boża czeka na nas!

o. Tadeusz Florek OCD

Prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych

Kraków, 09-05-2018


UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE
W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ
W CZERNEJ 2018

450-lecie Zakonu Karmelitów Bosych
30-lecie koronacji koronami papieskimi łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej

„Żyć z Maryją w Duchu Świętym”

7 – 15 lipca Nowenna przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel – w niedziele o godz. 11.00 a w dni powszednie o godz. 18.00 o. Paweł Urbańczyk OCD

15/16 lipca Noc czuwania modlitewnego
21.00 – rozpoczęcie, procesja różańcowa ze świecami, konferencja
24.00 – Eucharystia

16 lipca – poniedziałek Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, głównej Patronki Zakonu
Msze święte 6.00, 7.00, 9.00,11.00, 13.00 i 17.00
11.00 – Eucharystia odpustowa – przewodniczy Bp Kazimierz Górny, biskup senior Diecezji Rzeszowskiej
– procesja eucharystyczna

21 lipca – sobota 20 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”
9.00 – powitanie, animacja muzyczna. Konferansjer: o. Mariusz Wójtowicz OCD i animatorzy Bractwa Szkaplerznego
10.00 – konferencja: o. Paweł Urbańczyk OCD
11.00 – uroczysta Eucharystia – przewodniczy Bp Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy z Kielc
13.00 – czas na posiłek (restauracja) agapę - wzajemne spotkanie i odpoczynek, na odwiedzenie Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnego Muzeum Karmelitańskiego i misyjnego, kina kameralnego, na modlitwę przed Obrazem w sanktuarium Matki Bożej, Drogę
Krzyżową na Wzgórzu, dróżki karmelitańskie dawnego eremu, na odwiedzenie sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), stoisk wydawniczych, czy kiermaszu misyjnego
14.00 – nałożenie Szkaplerza św. dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli
14.30 – nabożeństwo Eucharystyczne z różańcem, odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych i koronką do Miłosierdzia Bożego
15.15 – zakończenie spotkania, pożegnanie, rozjazd

22 lipca – niedziela zewnętrzna Uroczystość św. Eliasza Proroka, Patrona kościoła
11.00 – Eucharystia odpustowa
– procesja eucharystyczna

Serdecznie zapraszamy

Sekretariat Rodziny Szkaplerznej tel. 797 002 368, 12 258 30 57 szkaplerz@karmel.pl www.szkaplerz.pl

Dom Pielgrzyma tel. 505 898 580 biuro@dompielgrzyma.net
Księgarnia Karmelitana tel. 12 258 30 77 karmelitana@interia.pl

Dom Rekolekcyjny tel. 784 975 822, 12 282 12 45 rekol@karmel.pl

Klasztor Karmelitów Bosych Czerna 79, 32-065 Krzeszowice
tel. 12 282 00 65 czerna@karmel.pl www.karmelczerna.pl


[skomentuj] [wróć do newsów]Powered by PsNews

 
szkaplerz
Aby otrzymywać materiały formacyjne i informacje
o nowościach na naszej stronie
wpisz swój adres mailowy.

 

 

góra strony
  Dokument bez tytułu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych