21-25 wrzesień 2011 r.
„Starajmy się być podobni do Najświętszej Panny, której Szatę nosimy” (św. Teresa od Jezusa OCD)
Tytuł rekolekcji przeprowadzonych przez o. Jana Ewangelistę Krawczyka OCD w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus w Czernej, nawiązywał do „Koronki cnót Bogarodzicy Dziewicy Maryi”, która była jedną z form pobożności karmelitańskiej i powstała na przełomie XVI i XVII wieku.
Rekolekcje trwały cztery dni. Przez ten czas wgłębialiśmy się w znaczenie cnót Maryi w naszym życiu.
We wstępie do rozważań o. Jan nawiązał do modlitwy, do Królowej z Góry Karmel - „Święta Boża Rodzicielko ,Chwało Góry Karmel , zechciej odzianych Twą szatą przyodziać cnotami Twoimi i zachowaj ich zawsze od wszelkich niebezpieczeństw duszy i ciała .Amen” (modlitwa karmelitańska przytoczona przez o. Arnolda Bostiusza ).
Podstawą podobieństwa do Maryi jest prawość sumienia i posłuszeństwo Chrystusowi, za którymi idą takie cnoty jak: mądrość, roztropność, sprawiedliwość, męstwo wstrzemięźliwość, umiarkowanie, pokora, posłuszeństwo, czystość, ubóstwo, samotność i milczenie, cierpliwość, stałość i wytrwałość, cichość i skromność, miłosierdzie i miłość bliźniego, pobożność, modlitwa kontemplacyjna i dobre czyny, wdzięczność i uwielbienie Boga, wiara, nadzieja i miłość. Osoba i życie Maryi jest według autora „Koronki cnót” ową piętnastostopniową drabiną do nieba, którą nam została dana przez samego Boga. Symbol drabiny wzięty jest z Biblii i spontanicznie przywołuje obraz drabiny Jakubowej.
„Koronka do cnót” jest prawdziwą maryjną drabiną do nieba. Uczy nas bowiem naśladować cnoty Maryi, omawiane na podstawie Jej życia ukazanego w Ewangelii.
Szkaplerz jest zbroją mocną, zbroją cnót, zbroją potężną dla walczących.
Nosząc szkaplerz, walczmy o zbawienie własnej duszy i dusz bliźnich.
Nosząc szkaplerz, trzeba codzienne odmawiać różaniec z rozpamiętywaniem cnót życia Maryi. Szkaplerz to zbroja Jej cnót -„Armatura fortis”- zbroja duchowa.
Ojciec Jan zachęcał do ustawicznej modlitwy. Modlitwa niech cię budzi, niech ci towarzyszy w całym dniu, na kolanach, niech staje się wypełnieniem twoje obecności, oczyszcza umysł, daje mądrość, uczy cnót: rozwagi i męstwa Najświętszej Maryi Panny. Bądź Jej wdzięczny i dziękuj za każdą łaskę.
Żyj w obecności Maryi i nie oddalaj się od Niej. Często z Nią przebywaj, nieś miłość Maryi innym i daj poznać tajemnicę Maryi innym, odnaleźć Maryję w ich życiu. Maryja zawsze kierowała się mądrością, oceniając w wierze cel każdej rzeczy; modlitwą ustawiczną w ciszy, która porządkuje i często prosiła Boga o łaskę zrozumienia, jak Bóg Ją ocenia. Bł. Jan Paweł II mówił: „Szkaplerz jest moją siłą”. Spodziewam się, że wszyscy staniemy się apostołami szkaplerza przez noszenie szaty we dnie i w nocy.
Rekolekcje uwypukliły mi, jak ma wyglądać moja relacja z Maryją, a przez Nią z Jej Synem Jezusem Chrystusem. Rzuciły one światło na pewne pytania, które sobie zadaję: Czy wypełniam zobowiązania szkaplerzne? Czym dla mnie jest szkaplerz święty – znak Maryi? Jaką mam być siostrą (bratem)Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel? Odpowiadając na powyższe pytania uświadamiam sobie, że nosząc szkaplerz- znak Maryi -zobowiązana jestem nie tylko do dawania świadectwa innym, ale również do trwania w obecności Maryi poprzez noszenie Słowa Bożego w sobie, uczestniczenia w Eucharystii i wymawiania Jej Imienia w modlitwie różańcowej, która teraz w październiku jest szczególnie umiłowana przez Maryję.
Anna Kurowska
Animatorka Bractwa z Zaczernia
|