Internet. szkoła modlitwyŹródła

 


Dokument bez tytułu

Zdobycz fortunna.

Zdobycz Fortunna z nieprzyjaciela dusznego w Skarbie Karmelitańskim znaleziona, dla duchownego pożytku Braci i Sióstr Szkaplerza Świętego, objaśnieniem fundacji, przywilejów, kondycji i odpustów, Koronką Szkaplerzną, Litaniami, Hymnami nowemi i innym nabożeństwem w klejnotach reprezentowana, a na wieczną pamiątkę nabożeństwa Szkaplerznego w kościele Farnym strawczyńskim, . zawieszona, autorstwa ks. Józefa Antoniego Olszewskiego, dziekana małogoskiego i proboszcza strawczyńskiego, została opublikowana w roku 1736, w Krakowie, w drukarni Akademii krakowskiej.
Starodruk (prezentowany w wersji elektronicznej na naszej stronie), jest przechowywany w nie skatalogowanym zbiorze Karmelitana Archiwum Karmelitów Bosych w Czernej. Poważnie uszkodzony nie posiada oryginalnej karty tytułowej, co najmniej 8 stron początkowych wstępu, stron 81-88 oraz całego zakończenia s. 201. Pomimo aż takich uszkodzeń, przedstawia on dużą wartość dla historii duchowości szkaplerznej oraz Bractw Szkaplerznych w Polsce. Szczególnie ważny jest to dokument dla historii kościoła strawczyńskiego, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesionym w 1629 roku, staraniem Krzysztofa Gawrońskiego, gdzie mieściła się w XVII wieku Archi-Konfraternia Szkaplerza świętego.

więcej.
Po obszernym barokowym wstępie, obficie okraszonym łaciną i laudacjami dobroczyńców, którym zapewne książka była dedykowana, autor precyzuje w przedmowie do czytelnika, że Zdobyczą fortunną nazywa to, co "znalazł w Skarbie Karmelitańskim - książka się tak tytułuje łacińska - i zdobyłem wiele potrzebnych do wiedzenia duchownego rzeczy.i tej Zdobyczy czynię cię łaskawy czytelniku uczestnikiem. Wielkąć Zdobyczą może się nazywać nabożeństwo Szkaplerza św. Najświętszej Panny (por. s. 4).
W symbolu 9 klejnotów omawia autor początek i historię Szkaplerzna św., przywileje Szkaplerzne, potwierdzenia papieskie, łaski i cuda na dowód jego nadprzyrodzonego pochodzenia, zobowiązania i warunki godnego przyjęcia oraz noszenia Szkaplerza, odpowiada na wątpliwości i trudności z nimi związane, omawia odpusty papieskie przywiązane do Szkaplerza, wreszcie jako klejnot dziewiąty przedstawia Koronkę Szkaplerzną, poprzedzona i zakończoną pieśnią maryjną. Do tego dodaje litanie i modlitwy do św. Józefa po polsku i po łacinie. W tym samym klejnocie dziewiątym znajdziemy także hymny na procesję przy wprowadzeniu relikwii męczenników świętego Klemensa i Felicjana do kościoła parafialnego w Strawczynie, obrzęd poświęcenia i nałożenia Szkaplerza jako "Pas kawalerski Rycerstwa Milicji Maryjańskiej, Sukienkę Szkaplerza św. opasujący, albo informacja przyjmowania w Bractwo Szkaplerza świętego i Józefa świętego, na konkluzją Fortunnej Zdobyczy Konfratrom, obojga Bractwa ofiarowany" (s. 169 - 176), oraz sposób przyjęcia do Bractwa św. Józefa a także inne modlitwy. "Już tedy  - pisze autor w brakującym zakończeniu - zebraną i zabraną z Skarbu Karmelitańskiego w drogich klejnotach Szkaplerza świętego, mamy Fortunną Zdobycz Archi-Konfraternio Szkaplerza świętego, cieszmysz się w Panu, tym szczęściem, dziękujmy Najświętszej Pannie za wielkie bogactwa, któremi ubogaciła Zakonu Karmelitańskiego Synów i Braci Szkaplerza św.." (s. 200).
Zdobycz pisana językiem barokowym, stylem przesączonym łaciną i wyszukanym, jest świadectwem niezwykłej erudycji autora, znakomitego kaznodziejstwa epoki i obeznanego z literaturą karmelitańską miłośnika Matki Bożej Szkaplerznej.
Być może znajdzie się wśród naszych czytelników, znawca przedmiotu lub pasjonat, który wskaże nam miejsce gdzie znajduje się kompletny egzemplarz starodruku Zdobyczy fortunnej.? Prosimy o kontakt.

 
szkaplerz
 
Aby otrzymywać materiały formacyjne i informacje
o nowościach na naszej stronie
wpisz swój adres mailowy.

 

 

 
góra strony
  Dokument bez tytułu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych