Podstawowe informacjeHistoriaWspуlnoty szkaplerzneBractwa szkaplerzneMapa Bractw w PolsceAby powstaіo Bractwo...Dokumenty prawneStatut BractwaParafie M.B. SzkaplerznejBiuletyn formacyjnyRekolekcje

 


Dokument bez tytuu

Konstytucja apostolska

Quaecumque

papiea Klemensa VIII

z 7 XII 1604 r*.

Tum. wedug tekstu ogoszonego w Magnum Bullaum Romanum T. 9-10 Luksemburg 1730 s. 172-175

 

Magnum Bullarium Romanum, seu ejusdem continuatio, quae Supplementi loco sit, tum huicce, tum aliis quae praecesserunt Editionibus Romanae et Lugdunensi. Accedunt, prout in Edi-tione Romana, eorum Pontificum Vitae, quorum Bulla hic re-cens prodeunt; Appendices insuper suius quique locis assigna-ti. Cum Rubricis, Summariis, Scholis, et indicibus. Pars quarta, Constitutiones variorum Pontificum in praecedentibus Editionibus desideratas, summoque studio hinc inde conquisitas per-inde ac reliquas Benedicti XIII recens promulgatas complec-tens. Luxemburgi MDCCXXX.

 

Cokolwiek Stolica Apostolska udzielia dla popierania zbawienia wiernych kiedykolwiek, chocia zostao to okrelone i usankcjonowane po dojrzaym rozwaeniu i z wielk roztropnoci, to jednak jeeli papie w trosce o zbawienie dusz zauway, e z postpem czasu zakradaj si pewne naduycia w tych statutach i dekretach, ze wzgldu na swj urzd Pasterza powinien przy dogodnej sytuacji zapobiec, i jak moe z pomoc Bo, zaleci odpowiednie zbawienne lekarstwa.

1. Poniewa wielu rzymskich papiey, Naszych poprzednikw, a rwnie i My przekazalimy niektrym zakonom regularnym, wsplnotom zakonnym i instytutom, archikonfraterniom wieckich wiernych i zgromadzeniom rnych narodw, nazw, instytutw, tak w Naszym miecie jak i w innych pastwach i miastach chrzecijaskiego wiata wadz erygowania i ustanawiania w kocioach i kolegiach ich, a take przyczania konfraterni i kongregacji w tyme Naszym miecie i istniejcym w innych miejscach, oraz przywileje, odpusty, wadz i inne aski duchowe oraz indulty i odpowiednio przekazywanie ich - a nie bya zachowana okrelona forma czy pismem podane uzasadnienie, ktre naleao zachowa w tego rodzaju erekcjach i przekazach; dlatego, czy to z powodu zaniedbania przeoonych zakonw, wsplnot czy instytutw czy te urzdnikw archikonfraterni i kongregacji erygujcych i ustanawiajcych, przyczajcych i przekazujcych to, co dla erygowanych, ustanawianych, przyczanych konfraterni i kongregacji staje si wasnoci w przywilejach, odpustach i innych askach wspomnianych, jeli nawet nie zachowuj formy w tego rodzaju erekcjach, ustanawianiach i przekazywaniach, ani nie okrelaj sposobu, dziki ktremu maj osign przywileje, odpusty i inne korzyci duchowe i okrelone indulty, z niedbalstwa samych konfraterni i kongregacji, ktre nie badaj tego, co naley czyni aby je osign, niektre wypaczone zwyczaje zakrady si i std wynikno wiele niedogodnoci.

2. Ze wzgldu na powierzony Nam apostolski urzd, w gorliwoci o wszystko, pragnc w ojcowskiej mioci zadba o wszystkich wiernych, t Nasz Konstytucj na zawsze wan, okrelamy i postanawiamy, aby na przyszo tak tego kochanego miasta jak i innych pastw i miejsc caego chrzecijaskiego wiata, zakonw regularnych, zgromadze i instytutw, w ktrych dla nich i jakichkolwiek innych kociow i kolegiw zostaa udzielona wadza erygowania i ustanawiania konfraterni ludzi wieckich, a take arcykonfraterni czy wsplnot jakiegokolwiek narodu, imienia i instytutu byyby one w tyche kocioach, domach i oratoriach, tak wieckich, jak wspomniano, rwnie zakonw ebraczych, wsplnot i instytutw regularnych - erygowane czy ustanowione tak na mocy wadzy zwykej jak i apostolskiej, lub znalazy by si inne w jakikolwiek sposb prowadzone, ktrym zostaa przekazana wadza przez rzymskich papiey, Naszych poprzednikw lub przez Nas samych i Stolic Apostolsk - ustanawiania, erygowania i przyczania do siebie innych konfraterni i kongregacji oraz wyposaania ich w przywileje, odpusty, wadze, inne duchowe aski oraz okrelone indulty -magistrzy, przeorowie, prepozyci, rektorzy, zarzdcy, preceptorzy, praaci, kustosze, gwardiani, prefekci, administratorzy i inni urzdnicy, czyli przeoeni z jakiegokolwiek tytuu mianowani zakonw regularnych, zgromadze i instytutw, maj prawo, za zgod jednak ordynariusza miejsca i z powiadczeniem jego listw, erygowania i ustanawiania jednej tylko konfraterni i kongregacji, do ktrych jest erygowana i ustanawiana pobono konfraterni i kongregacji, i obowizki chrzecijaskiego miosierdzia jakie pragnie wykona, niech bd im zalecane w ich oraz w jakichkolwiek innych kocioach i kolegiach.

3. Ponadto mog przyczy i agregowa w archikonfraterni i kongregacji w poszczeglnych pastwach, miastach czy miejscowociach jedn rwnie konfraterni i kongregacj, ktra wczeniej zostaa erygowana wadz apostolsk lub zwyk i nie zostaa agregowana do adnego innego zakonu, zgromadzenia, instytutu archikonfraterni i kongregacji teje, lub innego narodu, nazwy i instytutu, za uprzedni rwnie zgod ordynariusza i jego pismem polecajcym, dziki ktrym ustanowienie teje erygowanej konfraterni i kongregacji, pobono i obowizki chrzecijaskiego miosierdzia, ktre zwyka wykonywa, s u nich zalecane.

4. Dla tej za konfraterni i kongregacji erygowanej i ustanawianej, czyli agregowanej, tylko te odpusty, przywileje, wadze i inne aski duchowe oraz indulty mog by udzielane, ktre samemu zakonowi, zgromadzeniu, instytutowi erygujcemu, ustanawiajcemu oraz przekazujcemu, czyli archikonfraterni i kongregacji imiennie i wyszczeglnione zostay udzielone w jakikolwiek sposb, nie za przez rozszerzenie czy przekazania, i to nie w oglnej formie sw, lecz wyranie i szczegowo wymienione.

5. Statuty za wydane odnonie zarzdu zakonami, zgromadzeniami i instytutami erygujcymi, ustanawiajcymi i przekazujcymi, czyli archikonfraterniami i kongregacjami agregujcymi, nie mog by udzielane konfraterniom i kongregacjom erygowanym, ustanawianym i agregowanym i dla ktrych przekazuje si przywileje i inne wymienione aski, chyba e wczeniej biskup diecezjalny przebada i ze wzgldu na sytuacj aprobowa, co niemniej ma pozosta poddane we wszystkim i na zawsze zarzdzeniom i kierownictwu oraz kontroli tego biskupa.

6. Ponadto pragniemy i zarzdzamy, aby wspomniane zakony, zgromadzenia, instytuty erygujce, ustanawiajce i przekazujce, a take archikonfraternie i kongregacje agregujce zachoway cile pewn form - przez Nas ostatnio zatwierdzon - erygowania, ustanawiania, agregowania i przekazywania, wedug ktrej przywileje, odpusty wadze i inne aski duchowe oraz indulty mog by przekazywane samym zakonom, zgromadzeniom, instytutom erygujcym, ustanawiajcym i przekazujcym czy te archikonfraterniom i kongregacjom agregujcym -imiennie i wyranie, a nie przez przekazywanie, ani na wzr, jak zostao udzielone samym konfraterniom i kongregacjom erygowanym, ustanawianym i agregowanym, dla ktrych dokonuje si przekazy.

7. A tych (ask) konfraternie i kongregacje tego samego przynajmniej narodu i nazwy, zakonu, wsplnoty i instytutu, archikonfraterni i kongregacji, do ktrej si doczaj, tak ju agregowane jak i te, ktre w przyszoci maj by agregowane, niech dostpi i ciesz si nimi tak, eby ministrowie i urzdnicy wymienionych konfraterni i kongregacji erygowanych, ustanowionych i agregowanych i dla ktrych dokonuje si przekazy, mogli ogosi w odpowiednim czasie przywileje, odpusty, wadze i inne duchowe aski oraz indulty, po uprzednim jednak uznaniu przez ordynariusza miejsca, ktry zgodnie z dekretem Soboru Trydenckiego, dla ich ogoszenia dobierze dwch czonkw z kapituy tego kocioa.

8. Zarzdcom urzdowym i innym wymienionym ma by dana wadza przyjmowaniajamun i innej ofiarowanej pomocy miosierdzia chrzecijaskiego wedug sposobu i formy przepisanej przez ordynariusza miejsca, z wyjtkiem jednak stow, tac i kaset, ktre zwyko si do tego celu publicznie wystawia w kocioach i oratoriach wymienionych konfraterni i kongregacji. Tego samego s zobowizane przestrzega zakony, zgromadzenia, instytuty erygujce, ustanawiajce i przekazujce, czyli arcybractwa i kongregacje agregujce tak naszego miasta Rzymu, jak innych krajw i miejsc, wedug sposobu zaleconego przez wikariusza Rzymu i ordynariuszw miejscowych. Jamuny w ten sposb zebrane maj by wiernie obliczone i przekazane na odnowienie i ozdobienie kociow, zakonw, zgromadze, instytutw erygujcych, ustanawiajcych i przekazujcych, jak arcybractwa i kongregacji erygowanych, ustanawianych i agregowanych, ktre wciga si do udziau, albo na inne pobone cele tych instytucji, wedug opinii wikariusza Rzymu, a take ordynariuszw miejsc, aby wszyscy rozumieli, e skarby niebieskiego Kocioa za askawoci Stolicy Apostolskiej otwieraj si dla wiernych nie dla ich zysku, lecz ze wzgldu na wzbudzanie miosierdzia i pobonoci.

9. Ponadto yczymy sobie, aby spowiednicy, ktrzy na mocy przywilejw mog by i bd mogli by wybierani na okrelony czas w samych zakonach, zgromadzeniach, instytutach erygujcych, ustanawiajcych i przekazujcych, czyli w arcybractwach i zgromadzeniach agregowanych, a mianowicie: diecezjalni w miecie Rzymie przez wymienionego naszego wikariusza, poza Rzymem przez ordynariuszy miejscowych; zakonni za poza naszym wikariuszem i ordynariuszem miejscowym take winni by aprobowani przez swoich przeoonych, aby mogli udziela absolucji przynajmniej wedug formy i postanowie wymienionych przywilejw (byleby byy w uyciu i nie sprzeciwiay si dekretom Soboru Trydenckiego oraz konstytucjom papiey naszych poprzednikw i Nas samych, a take nie byy odwoane, albo nie byy rozumiane pod jakim odwoaniem) - braciom spowiadajcym si od przestpstw, przypadkw i cenzur. Ponadto rozporzdzamy, by ci spowiednicy nie mogli w aden sposb udziela absolucji wspomnianym konfratrom jakiegokolwiek stopnia, stanu, pooenia spoecznego i godnoci, chociaby byli oni obdarzeni specjalnym uszanowaniem, od wypadkw zawartych w pimie, ktre zwyko by czytane w Wielki Czwartek, a take od wypadkw gwatu immunitetu i wolnoci kocielnej oraz klauzury klasztorw eskich, jeli mianowicie bez koniecznej i nagej przyczyny oraz take, jeli bya przyczyna, i pozwolenie udzielone naduywajc, weszli do wymienionych klasztorw; take od wypadku pobicia duchownego i szczeglnej walki, czyli pojedynku; rwnie od innych wypadkw zarezerwowanych Nam, jak i wikariuszowi rzymskiemu i ordynariuszom miejsca i na czas okrelony zarezerwowane, a take od jakiejkolwiek ekskomuniki zacignitej przez czowieka oraz dyspensowa z okazji przypadkw nieujawnionych tak pochodzcych z jakiego defektu, jak i przestpstw pod pretekstem wymienionych przywilejw.

10. Na kocu postanawiamy i rwnoczenie zarzdzamy, aby bractwa i zgromadzenia gdziekolwiek i przez jakkolwiek wadz erygowane i ustanowione i ktrym zostao przekazane prawo przekazywania i komukolwiek z wymienionych zakonw, zgromadze, instytutw, arcybractw i stowarzysze, zastosoway si do nowych przepisw wedug formy przez Nas aprobowanej - w cigu roku, jeli s w Europie, a w cigu dwch lat, jeli s poza Europ - od dnia opublikowania obecnej konstytucji s zobowizani do starania si w Rzymskiej Kurii o zaliczenie ich; w przeciwnym wypadku po upywie tego czasu erekcje, ustanowienia i jakiekolwiek przekazywanie przywilejw, wadz, odpustw i innych ask duchowych i indultw, na mocy tych agregacji im udzielonych, trac moc prawn i tym samym s uwaane za odwoane i uznane za zniesione.

11. Dokumenty erekcji, ustanowie, przekazw i agregacji, tak dotychczas dokonanych jak i majcych by dokonane, maj by udzielane i zaatwiane przez same zakony, zgromadzenia i kongregacje cakowicie bezpatnie, bez adnego wynagrodzenia, nawet w wypadku dobrowolnej ofiary.

12. Jeliby jacy ministrowie (zarzdcy), przeoeni lub oficjaowie, mianowani z jakiegokolwiek tytuu, zakonw, zgromadze, instytutw lub arcybractw, kongregacji i konfraterni, ktre dziaaj na zasadzie jakiejkolwiek wadzy czy przywileju urzdowego, odwayli si wystpi z czym lub uczyni co przeciwko uznanym przez Nas zasadom, wwczas erekcje, ustanowienia i przekazywanie przywilejw, odpustw, wadz, ask duchowych i indultw, koncesje innych uznanych dbr, a take agregacje przez nich dokonywane czy odnawianie nie maj adnej wartoci i znaczenia, i kady z tych ministrw, przeoonych, oficjaw za naruszenie przepisw tego, co otrzyma i ma zamiar otrzyma, wpada tym samym a kar, ktra nie moe by odpuszczona przez nikogo innego jak tylko przez Nas i papiea yjcego w okrelonym czasie.

13. Uwaajc obecne zarzdzenie za wane na zawsze i skuteczne w swym istnieniu teraz i na przyszo, ma ono by przez wszystkich i poszczeglne osoby, ktrych si tyczy, w sposb absolutny przestrzegane, jako odpowiadajce naszej wiadomoci i intencji, nie inaczej ma by oceniane i okrelane przez kogokolwiek z sdziw zwykych i delegowanych, rwnie audytorw paacu Apostolskiego od spraw, oraz kardynaw witego Kocioa Rzymskiego, rwnie delegowany a latere, odjwszy im i komukolwiek z nich wszelk wadz orzekania i interpretowania w inny sposb i uwaamy za niewane i daremne to, cokolwiek w tych sprawach zostao by wiadomie czy niewiadomie przeprowadzone przez jakkolwiek wadz.

14. Wszystkie konstytucje i rozporzdzenia apostolskie wydane dla jakiegokolwiek zakonu, zgromadzenia i instytutu czy arcybractwa, kongregacji, dla konfraterni wieckich, rwnie potwierdzonych przysig, powiadczeniem apostolskim lub jakimkolwiek innym powiadczeniem, w statutach i zwyczajach, przywilejach take i indultach, w pismach apostolskich - rwnie ogoszonych w Mare Magnum oraz Zotej Bulli, istniejcych w zakonach, zgromadzeniach, stowarzyszeniach, instytutach czy arcybractwach, kongregacjach i konfraterniach wieckich i ich przeoonych czy jakichkolwiek innych osb, jakiegokolwiek stanu, stopnia, porzdku spoecznego i sytuacji spoecznej, godnoci rangi, pod jakkolwiek form sown i brzmieniem, oraz uchylonych przez uchylenia i ujtych w niezwyke klauzury, uniewaniane przez inne dekrety w oglnoci lub w szczeglnoci, rwnie w motu proprio, dane konsystorialnie czy w jakikolwiek inny przeciwny sposb, nawet wielokrotnie udzielany, aprobowany i odnawiany - niniejsz konstytucj uchylamy.

15. Konstytucja ta obowizuje po miesicu od czasu opublikowania dla wszystkich zakonw, zgromadze, instytutw, arcybractw, kongregacji, wieckich bractw, ktre istniej w miecie Rzymie; dla istniejcych w Europie po dziesiciu miesicach, dla pozaeuropejskich po 18 miesicach od dnia opublikowania.

16. Ponadto polecamy wszystkim patriarchom, prymasom, arcybiskupom, biskupom, ordynariuszom miejsc - obecne pismo uroczycie opublikowa w kocioach swoim wiernym.

17. Polecamy, aby ta konstytucja rwnie po jej wydrukowaniu; zostaa uwierzytelniona podpisem notariusza publicznego i pieczci osobistoci kocielnej.

 

Dane w Rzymie u w. Piotra 7 grudnia 1604 roku.

14 grudnia zostao przybite i opublikowane na drzwiach bazyliki

w. Jana Lateraneskiego.

* Tekst cytowany za: Bochniak Wadysaw, Religijne stowarzyszenia i bractwa katolikw wieckich w diecezji Wrocawskiej od XVI wieku do 1810 roku, Legnica 2000, s 269-276.

 

 
szkaplerz
Aby otrzymywaж materiaіy formacyjne i informacje
o nowo¶ciach na naszej stronie
wpisz swуj adres mailowy.

 
 

 

 
gуra strony
  Dokument bez tytuіu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitуw Bosych