List przeoonych generalnych OCD i OCARM Z Maryj Matk Jezusa (DZ 1, 14)
1. Z wielk radoci otrzymalimy list od Jego witobliwoci Papiea Jana Pawa II dotyczcy roli Maryi w naszym karmelitaskim Zakonie. Zainspirowani papieskim przesaniem, take i my chcemy podzieli si z wami naszymi refleksjami dotyczcymi Maryi w karmelitaskiej duchowoci.
2. Dziewica Maryja, nasza Matka, Patronka i Siostra, jest z pewnoci jednym z najwikszych Boych darw, ktrym chcemy dzieli si w Kociele. Ona jest zasadnicz czci naszego dziedzictwa. Istnieje szerokie zainteresowanie we wszystkich gaziach naszej Karmelitaskiej Rodziny, aby odnowi teologi i duchowo, pobono i mio do Maryi. Przez stulecia nasza pobono i mio do Niej koncentrowaa si w Brzowym Karmelitaskim Szkaplerzu. Nasi starsi bracia i siostry pamitaj obchody 700 rocznicy Szkaplerza w 1951 roku, kiedy to Papie Pius XII wystosowa list do Przeoonych Generalnych Zakonu zatytuowany Neminem profecto latet. Jest cakowicie zasadnym, aby 50 lat pniej ponownie podj refleksj nad maryjnymi darami dla Karmelu i zastanowi si nad ich znaczeniem dla nas i dla Kocioa w dzisiejszych czasach.
3. Mamy ogromn wiadomo tego, e Karmel rozprzestrzenia si po caym wiecie. Zapuci on korzenie na piciu kontynentach, z ktrych kady ma swoj wasn histori i kultur. Sposb, w jaki Matka Boa jest rozumiana, opiewana w homiliach i przekazywana Ludowi Boemu, posiada rnorodne oblicza zwizane z poszczeglnymi krajami, tak jak w przeszoci zmienia si on w poszczeglnych stuleciach. Jest rzecz oczywist, e w tym dokumencie moemy przedstawi tylko zasadnicze spojrzenia, myli i kierunki, zostawiajc innym refleksj nad naszym dziedzictwem oraz dzielenie si t refleksj w Kociele lokalnym w zalenoci od uwarunkowa zwizanych z poszczeglnymi kulturami.
Dziedzictwo oparte na dialogu.
4. Wiele pokole Karmelu, od pocztku a do dzisiaj, [...] starao si ksztatowa swoje ycie w oparciu o przykad Maryi.1 Na kadym pokoleniu spoczywa odpowiedzialno nie tylko ycia karmelitaskim dziedzictwem, ale take ubogacania go i przekazywania go dalej. Dziedzictwo jest czym yjcym i musi by pokazane dzisiejszemu wiatu i przedstawione jako dowiadczenie wspczesnego Kocioa. Karmelitaskie ycie musi by w nieustannym dialogu pomidzy teraniejszoci i przeszoci. Bogactwo naszej tradycji musi by rzeczywicie zachowane, lecz w taki sposb, aby miao ono znaczenie dla czasu obecnego. Zapraszamy wszystkich karmelitw do spojrzenia w przeszo w taki sposb, aby nie zapomnie o pytaniach zwizanych z odczytywaniem znakw czasu i miejsca.
I. PRZEWODNIE TEMATY MARYJNE
5. Karmel spoglda na Maryj jako na Matk, Patronk, Siostr i Wzr, z ktrych ostatnie okrelenie jest szczeglnie zwizane z pojmowaniem Maryi jako Najczystszej Dziewicy. Powysze okrelenia nie s tylko pobonociowymi zwrotami lub tytuami. W pewien sposb odzwierciedlaj one cae dowiadczenie Zakonu Karmelitaskiego na przestrzeni wiekw. Zapraszamy wszystkich karmelitw do ponownego spojrzenia na wiadectwo tych, ktrzy byli przed nami oraz do refleksji nad sposobem dzielenia si tym bogactwem w naszych wsplnotach i poza nimi.
Matka
6. Kiedy pierwsi karmelici przybyli do Europy, pojmowanie Maryi jako duchowej Matki byo szeroko akceptowane na co wskazuj homilie Cystersa Guerrica dIgny (1157). Karmelici niezwocznie podjli ten temat nazywajc Maryj ich Matk i Dziewic, na podobiestwo Flos Carmeli: Matko agodna, nie znajca ma.2 Ju w samym sowie Matka zawarta jest myl przewodnia naszego dziedzictwa, tzn. nasza relacja w stosunku do Maryi w tym przypadku jako Jej synowie i crki. Tytu Matki razem z okreleniem Matka i Ozdoba Karmelu, w nawizaniu do Izajasza (Iz 35, 2), by najbardziej ceniony i uywany przez pnoredniowieczn liturgi.
7. Wszyscy karmelitascy wici podjli powyszy temat Maryi jako Matki.3 w. Teresa z Lisieux trafnie zauwaya: Ona jest wicej Matk ni Krlow.4 Przez wieki karmelitaska liturgia ukazywaa szczegln mio do ewangelicznej sceny u stp krzya (J 19, 25-27), gdzie Maryja staje si Matk towarzyszc Jego ofierze i oddan wszystkim ludziom, na mocy daru, jakiego dokonuje z Niej sam Jezus swemu umiowanemu uczniowi.5
8. Widzc Maryj jako Matk zaproszeni jestemy do refleksji nad naszym stosunkiem do Niej: Ona troszczy si o nas jako Matka; my kochamy i czcimy J jako synowie i crki. Co wicej, traktujc Maryj jako nasz Matk, jestemy ukierunkowani na Jej Boskiego Syna, w ktrego posuszestwie yjemy.6 Zauwayli ju to bardzo wczenie Ojcowie Kocioa, e waciwie pojta Mariologia jest gwarancj dobrze pojtej Chrystologii.
9. Nasze spojrzenie na Maryj jako Matk i Ozdob Karmelu moe by cennym darem dla caego Kocioa. Okoo 25 lat temu Papie Pawe VI zaprosi teologw do potraktowania idei pikna jako autentycznego podejcia do Maryi.7 W wiecie, gdzie panuje tak wiele za i brzydoty, jestemy zaproszeni do spojrzenia w gr, aby odpocz, kontemplujc pikno Maryi; Ona jest bowiem znakiem Boej pomocy dla Kocioa w jego pocztkach, i obietnic jego doskonaoci jako Oblubienicy Chrystusa, janiejcej piknoci.8 Zachcamy naszych teologw do jeszcze intensywniejszej refleksji nad t raczej zapomnian dziedzin karmelitaskiej Mariologii.
Patronka
10. Tytu Patronki Karmelu posiada dug histori w naszym Zakonie. Powicenie wanie Maryi pierwszej kaplicy na Grze Karmel w porodku cel jest na pewno znakiem Jej patronowania, co w czasach feudalnych wskazywao na wzajemne relacje i wsparcie. Od przybycia do Europy, od ok. 1230 i przez nastpne 150 lat, egzystencja Zakonu Karmelitaskiego bya niepewna. Podczas tego okresu bracia nauczyli si wierzy w opiek Maryi i w Jej pomoc. Wanie wtedy samo przetrwanie Zakonu zostao Jej zawierzone i bracia rzeczywicie czuli Jej troskliw opiek. Pod koniec XIII wieku moemy znale wzmiank o tym, e Zakon Karmelitaski zosta zaoony dla chway i czci Maryi.9
11. Mimo, e uywanie tytuu Patronki nie znalazoby natychmiastowych odzeww wrd pewnych kultur, gdzie istnieje dzisiaj Karmel, rzeczywisto ta jest czci naszego bogatego ycia maryjnego. Pojcie Patronki zakada wzajemn relacj. Jestemy wiadomi troski Maryi w stosunku do Kocioa, do Karmelu i do nas samych. Te prawdy s dla nas rdem ufnoci i nadziei. Wczesne Konstytucje zachowane w istniejcych kopiach10 i zwyczajnikach11, bardzo wyranie wskazuj na sposoby oddawania czci Maryi poprzez gesty, modlitwy i celebracje.12 Od XIII wieku mona zauway czst recytacj antyfon Salve Regina i Ave Maris Stella.13 Wkrtce Sobotnia Stacja bdzie miaa naczelne miejsce wrd maryjnych celebracji w Zakonie. Wszystko to wskazuje na sposoby, w jaki karmelici czcili swoj Patronk.
12. Wyzwaniem dla lokalnych wsplnot bdzie znalezienie, dla siebie i dla innych w Kociele, odpowiednich sposobw wyraania ich relacji z Maryj. W ten sposb rzeczywisto patronowania, a nie tylko samo sowo, nabierze wikszej wagi dla dzisiejszych czasw.
Siostra
13. Kiedy bracia eremici przybyli z Gry Karmel do Europy, zarwno papiee, jak i wierni nazywali ich: Brami Najwitszej Maryi Panny z Gry Karmel. Mimo, e na tym etapie rozwoju Zakonu powyszy tytu wskazywa przede wszystkim na pochodzenie karmelitw, a czonkowie innych zakonw uwaali siebie take za braci Maryi, karmelici zwracali szczegln uwag na fakt, i jest Ona ich Siostr. Arnold Bostius (1499), ktry dokona syntezy naszej wczesnej tradycji, napisa: Pokorny brat Karmelu moe cieszy si i wypiewywa z radoci: Spjrz! Krlowa Niebios {jest} moj Siostr; mog wszystko czyni w ufnoci i bez strachu.14
14. Mimo, e tytu Siostry nie by nigdy tak szeroko uywany jak tytuy Matki i Patronki, to naley zauway, e papie Pawe VI uywa go, gdy mwi o nas wszystkich jako o dzieciach Adama majcych Maryj za Siostr.15 Tytu ten wydaje si posiada trzy gwne zalety stymulujce wspczesn karmelitask refleksj. Jest on zwizany z pojciem, ktre zawiera si take w tytule Patronki, a dotyczy troskliwej opieki Maryi oraz bezporedniej i bliskiej relacji pomidzy karmelitami a Matk Bo. Przedstawia on Maryj jako nasz starsz Siostr kroczc przed nami w kierunku dojrzaej wiary. Ponadto, w niektrych kulturach, pojcie Maryi jako Duchowej Matki sprawia wiernym pewne trudnoci; tytu Maryi jako Siostry moe by wanie dla nich bardziej atrakcyjny. Jest to wic pojcie, ktre moe by uywane nie tylko w Kociele Katolickim.
Wzr i Najczystsza Dziewica
15. Pojcie Maryi jako wzr ucznia jest uywane w Kociele od zamierzchych czasw. Jest ono widoczne na wszystkich etapach karmelitaskiej historii. Nasi staroytni i wspczeni autorzy chc ukaza Maryj wanie jako wzr naszego karmelitaskiego ycia. I tak John Baconthorpe (ok. 1348) napisa komentarz do Reguy Karmelu, w ktrej ukaza podobiestwo pomidzy yciem Maryi i yciem karmelity.16 Z czasem ta wiadomo istnienia wizi pomidzy Maryj i Karmelem znalaza wyraz w formie artystycznej i w rezultacie mona zobaczy Maryj odzian w karmelitaski habit.
16. Maryja jest wzorem dla karmelity szczeglnie jako Najczystsza Dziewica - Virgo Purissima. Refleksja nad tym tytuem jest bardzo bogata w naszym Zakonie. Biay paszcz jest znakiem naszego naladowania Maryi. Szeroko znana pobono karmelitw zwizana z Niepokalanym Poczciem oraz obrona tej prawdy, rwnie odzwierciedlaj mio Karmelu do Dziewicy. Czysto Jej jednak nie jest wsko pojmowana jako czysto tylko cielesna i bezenno. Maryja jest czysta, bo jest cakowicie otwarta na Boga; Jej serce jest niepodzielnie oddane wanie Jemu (najwyszy wzr vacare Deo). Podwjny cel ycia karmelitaskiego wyraony w dawnym dokumencie Institutio Primorum Monachorum rzeczywicie moe znale w Maryi swoj pen realizacj.17
17. Istnieje niezliczona ilo karmelitaskich tekstw, ktre ukazuj Maryj jako doskonay obraz kontemplacyjnego ideau i wzr ulegoci Duchowi witemu.18
18. Dla bogosawionego Tytusa Brandsmy Maryja jest wzorem wszystkich cnt i dlatego jest Ona tym bardziej nasz Matk. Jej ycie jest zwierciadem, w ktrym moemy zobaczy, w jaki sposb powinno dokona si zjednoczenie midzy nami a Bogiem.19
19. Od Soboru Wat. II nasze poszukiwania dotyczce pobonoci Maryjnej id w kierunku osadzenia ich na mocnych podstawach biblijnych.20 Jeeli w przeszoci, karmelitascy autorzy i kaznodzieje byli ukierunkowani przede wszystkim na cudowno i niezwyko, posiadamy take yw tradycj bardziej racjonalnego spojrzenia, ktra pozwala przekaza naszym wspczesnym kluczowy, a przede wszystkim biblijny obraz Maryi. w. Teresa z Lisieux wcale nie bya zainteresowana pobonoci Maryjn nie opierajc si na prawdzie. Gdyby miaa moliwo goszenia kazania o Maryi uzmysowiaby przede wszystkim ludziom jak w maym stopniu znamy Jej ycie.21 W poemacie, Dlaczego kocham Ci, Maryjo22, mona zauway gbi myli dotyczcych Maryi, wspaniale rozwaajcych Jej ycie ukazane nam w Pimie witym.
20. Gwne karmelitaskie tematy, ktre rozwaamy, s bardzo wane, aby zrozumie, czym jest Szkaplerz karmelitaski. Zwrmy teraz nasze refleksje do niego.
II. SZKAPLERZ KARMELU
21. Jakikolwiek nowy sposb podejcia do Szkaplerza karmelitaskiego wymaga potraktowania go w szerszym kontekcie zwizanym z relacj, jaka istnieje pomidzy Karmelem a Maryj, wedug naszych witych rzecz zasadnicz jest osobista zayo z Matk Bo oraz zaangaowanie polegajce na wziciu Jej za wzr ucznia w yciu chrzecijaskim. Gwne tematy zwizane z Matk, Patronk, Siostr i Wzorem, pozwalaj nam na gbsze poznanie Maryi i rozwinicie relacji z Ni. Tylko z tej perspektywy Szkaplerz moe by traktowany jako znak sprzyjajcy duchowemu rozwojowi ycia chrzecijaskiego.
Pochodzenie Szkaplerza
22. Studia historyczne dotyczce kadego aspektu Szkaplerza musz by kontynuowane w naszych Zakonach. Jakiekolwiek jednak byyby ich przysze rezultaty, moemy, a nawet musimy podchodzi z ufnoci do tego historycznego symbolu opartego na czcigodnej tradycji.23 To, co karmelici musz przedsiwzi zwizane jest ze znalezieniem sposobu przedstawienia Szkaplerza nie tylko tym, ktrzy s przekonani o historycznoci wizji, ale take tym, dla ktrych historyczna ewidencja dotyczca objawienia szkaplerznego nie jest przekonywujca. Prawd stojc w centrum wizji jest ywe dowiadczenie Karmelu: Maryja, jego Patronka, opiekowaa si nim i zapewnia jego przetrwanie; modlitwy wstawiennicze Maryi dotyczce zapewnienia ycia wiecznego maj ogromn moc.
Sakramentale Kocioa i wity znak
23. Zasadniczym aktem Kocioa instytucjonalnego odnoszcym si do Szkaplerza jest jego aprobata na przestrzeni wiekw wcznie z ostatnim: Obrzd bogosawiestwa i naoenia Szkaplerza Najwitszej Maryi Panny z Gry Karmel.24 Razem z duchowym znaczeniem ask przywizanych do Szkaplerza istniej take zobowizania przyjte poprzez ten znak pobonoci do Najwitszej Dziewicy.25 Naboestwo do Niej nie moe ogranicza si tylko do modlitw i hodw skadanych Jej w pewnych okolicznociach, ale powinna stanowi habit, to jest stae ukierunkowanie swego chrzecijaskiego postpowania, zoonego z modlitwy i ycia wewntrznego, za porednictwem praktyki Sakramentw i konkretnego penienia uczynkw miosierdzia duchowego i fizycznego.26
24. Sakramentalia s okrelane jako wite znaki; nale one wic do wiata symboliki i znacze. W naszym wspczesnym spoeczestwie czsto mwi si o kryzysie symbolizmu religijnego; w tym samym czasie nasze spoeczestwa mog odczuwa ogromny wpyw wieckiego symbolizmu. Na przykad flagi narodowe gboko przemawiaj do wielu ludzi. Symbole s materialnymi rzeczami lub obrazami wskazujcymi na znaczenie znajdujce si poza nimi. Bardzo czsto ich znaczenie i sugestywno ley w ich sile przemawiania do nas na rnych poziomach: nie tylko przekazuj one pewn informacj, lecz dotykaj nas take na poziomie uczu. W symbolach moemy spotka zarwno rozwj jak i zniszczenie. Symbole religijne mog zmierza w kierunku magii, jeeli ich duchowe albo teologiczne znaczenie przestao by przekazywane; zostaj one w ten sposb zredukowane do amuletu przynoszcego szczcie.
25. yjce symbole potrzebuj cigej odnowy. Istniej jakby cztery stopnie w yciu symbolu. Istnieje dowiadczenie pocztkw dajce ycie symbolowi. Dla nas byo to odczucie opieki Maryi nad karmelitami i potgi Jej wstawiennictwa dla naszego zbawienia. Drugi stopie jest okresem dogmatu lub refleksji nad symbolem. Karmel patrzy na Szkaplerz przede wszystkim poprzez obraz Maryi jako Patronki, troszczcej si o swoich braci, ktrzy z kolei okazujc Jej wdziczno suyli Jej. W tym okresie refleksji troska Maryi bya rozumiana jako wychodzca poza mier, a szczeglnie jako Jej wstawiennictwo dla naszego zbawienia oraz dla naszego szybkiego uwolnienia z czyca. Trzeci stopie w yciu symbolu ma miejsce wtedy, kiedy utracony zostaje kontakt z dowiadczeniem pocztkw. Na tym etapie symbol zostaje bd ignorowany albo spotyka si ze sceptycyzmem, gdy tymczasem niektrzy ludzie s do niego lepo przywizani kierujc si pewnego rodzaju fideizmem, nie majcego kontaktu z pochodzeniem symbolu i jego znaczeniem. Ten kocowy stopie moe by bardzo bliski magii. Tym, co jest potrzebne na etapie sceptycyzmu lub fideizmu jest refleksyjna odbudowa symbolu. Ten czwarty stopie jest zadaniem stojcym przed kadym pokoleniem. Potrzebne jest spojrzenie na Szkaplerz w kontekcie caej karmelitaskiej duchowoci, a szczeglnie w odniesieniu do gwnych tematw maryjnych.
26. Szczeglnie taka refleksja i odbudowa symbolu Szkaplerza zakada, e przyjmujemy niejako na wasno fakt, e Maryja jest nasz Patronk troszczc si o nas jako Matka i Siostra. Nasza Matka podtrzymuje w nas Boskie ycie i uczy nas drogi do Boga. Nasza Siostra poda z nami w przeksztacajcej nas podry, zapraszajc nas abymy uczynili swoj Jej wasn odpowied: Niech mi si stanie wedug sowa Twego (k 1, 38). Ale Patronowanie Maryi jest relacj dwukierunkow. My otrzymujemy od Maryi opiek; z naszej strony jestemy powoani do naladowania Jej i wysawiania na drodze wiernoci Jej Synowi.
Habit Maryi
27. Szkaplerz jest zasadniczo habitem. Otrzymujcy go zostaj wczeni albo stowarzyszeni na rnorakich poziomach z Karmelem, ktry jest powicony subie NMP dla dobra caego Kocioa.27 Moemy pogbi nasz stosunek do Szkaplerza poprzez refleksj nad znaczeniem szat i odziania w Pimie witym. Potrzebujemy ubioru, aby chroni nas przeciwko wpywom natury (zob. Syr 29, 21); jest on bogosawiestwem danym od Boga (zob. Pwt 10, 18; Mt 6, 28-30); symbolizuje wszystkie Boe obietnice odbudowy (zob. Ba 5, 1-4). W kocu powinnimy by odziani niemiertelnoci (zob. 2 Kor 5, 3-4). Lecz w midzyczasie powinnimy by przyobleczeni w nowego czowieka (zob. Kol 3, 10); musimy rzeczywicie przyodzia si w Chrystusa (zob. Rz 13, 14). Musimy pamita, e wedug naszej Reguy powinnimy by przyobleczeni w zbroj Bo.28 Owa zbroja jest prawie cakowicie orem obronnym; jedynym orem ataku jest miecz Sowa Boego (zob. Ef 6, 17). Szkaplerz postrzegany jako ubir przywouje wic nasze przyobleczenie si w Chrystusa na Chrzcie, nasz godno czonkw Karmelu Maryi oraz nasz niepodatno na zranienia kiedy nosimy na sobie Bo zbroj.
28. Aby lepiej pozna i pokocha Szkaplerz trzeba koniecznie spojrze wstecz na nasz tradycj, rozejrze si wokoo ze zwrceniem uwagi na wspczesne kierunki mylenia i odczuwania a take na uwarunkowania kulturowe. Ubir Maryi jest bogatym tematem zarwno w duchowoci Wschodnich jak i Zachodnich Kociow. Welon albo inaczej szata Maryi jest na Wschodzie znakiem Jej opieki; habit Maryi jest znakiem przynalenoci do Niej na Zachodzie. Oba znaczenia mona odnale u w. Teresy Benedykty od Krzya Edyty Stein. Wspomina ona o witym habicie Matki Boej, brzowym Szkaplerzu i mwi, e 16 lipca skadamy dziki za to, e nasza droga Pani odziaa nas szat zbawienia, widzialnym znakiem Jej matczynej opieki.29 wita Teresa od Jezusa czsto wspomina habit Maryi.30 Odczuwa ona rado, kiedy mwi o ogarniciu ojca Gracjana przez Dziewic, ktra daa mu swj habit,31 i zauwaa: ...bo taka jest ta Pani, e askami swymi obsypuje kadego, kto si ucieka pod Jej obron.32
29. Z gbokiego przewiadczenia, e habit Karmelu jest habitem Maryi, wita Teresa od Jezusa wyciga konkretne wnioski odnoszce si do ycia czonkw Karmelu, np. My wszyscy, ktrzy nosimy ten wity habit Karmelu jestemy powoani do modlitwy i kontemplacji,33 oraz do pokory.34 U pisarzy duchowych i u witych Karmelu atwo mona by znale wiele innych odnonikw zwizanych z karmelitaskim habitem.35
30. Nasza tradycja ukazuje niewzruszone przekonanie, e habit i Szkaplerz nie maj zbawczych efektw, jeeli ich znaczenie nie jest rozumiane jako habit Maryi, ktry afiliuje nas do Karmelitaskiej Rodziny, oraz jeeli nie yjemy wedug Jej przykadu. Zasadnicze prawdy, nad ktrymi powinnimy rozmyla dotycz opieki Maryi oraz Jej wstawiennictwa w momencie naszej mierci i po mierci. Z naszej strony zachodzi potrzeba synowskiej relacji, lub takiej, ktra ukazuje, e jestemy Jej brami i siostrami powiconymi na Jej sub i dla chway Jej Syna. Szkaplerz jest znakiem ukierunkowujcym nas na tak wanie relacj.
31. We wspczesnym kontekcie, Maryja ukazuje nam jak mamy sucha Sowa Boego w Pimie witym, a w yciu, jak by otwartymi na Boga i na potrzeby naszych braci i sistr w wiecie, w ktrym ubstwo z jego wieloma formami zabiera im ich godno. Nastpnie Maryja pokazuje nam drog kobiet do Boga i staje przed nami jako kobieta bdca obrazem agodnoci Boga, kobieta, ktra musi stawa przed wieloma prbami, aby wypeni powoanie dane przez Boga.36 Ona pozostaje znakiem wolnoci i wyzwolenia dla tych wszystkich, ktrzy w ucisku woaj do Boga.37 Z naszej strony Szkaplerz jest wyrazem ufnoci w opiek Maryi. Ukazuje on ch dawania wiadectwa o naszej chrzcielnej adopcji, jako Jej synowie i crki, bracia i siostry, a take nasze pragnienie bycia odzianymi Jej cnotami, Jej kontemplacyjnym duchem oraz Jej czystoci serca. W ten sposb odziani przez Ni, na Jej podobiestwo, kontemplujemy Sowo i ukazujemy siebie jako uczniw Jej Syna w naszym oddaniu si dzieom krlestwa Boego, jakimi s: prawda i ycie, wito i aska, sprawiedliwo, mio i pokj.38
32. Jeeli w naszej tradycji kluczowym znaczeniem Szkaplerza jest fakt bycia odzianymi przez Maryj w Jej habit, to istnieje potrzeba podkrelenia tego, e zostanie czonkiem Karmelu powinno by naprawd widziane jako inwestytura, czyli swego rodzaju akt nobilitacyjny. Zwrmy teraz wiksz uwag wanie na to.
Szkaplerz i Zawierzenie
33. Odnawiajc powicenie wiata Maryi podczas wita Zwiastowania w 1984 roku, Papie Jan Pawe II uy sowa zawierzenie. W innym czasie mwi o przynaleeniu do Maryi, powiceniu si, poleceniu, sueniu, i oddaniu siebie w rce Maryi. Widzimy wanie to zawierzenie ustanowione ju w Maryjnym Karmelu jako powoanie do kontemplacji i modlitwy. Mimo, e powicenie lub zawierzenie Maryi moe by bardzo pomocne przy przedstawianiu Szkaplerza, to w Karmelu istnieje wiele innych rozwiza. Wielu mwi o Szkaplerzu w kontekcie Ewangelizacji. Przyjcie Szkaplerza moe by punktem zwrotnym w nawrceniu jednostek i wsplnot. Szkaplerz moe by postrzegany take w bogatym kontekcie popularnej pobonoci, majc na uwadze aprobat Pawa VI w jego apostolskiej Adhortacji, Evangelii nuntiandi,39 oraz rekomendacj Konferencji Biskupw Ameryki aciskiej (CELAM) w Puebla (1979).40 Noszcy Szkaplerz, ukazuj, e nie s samowystarczalni, e potrzebuj Boskiej pomocy, ktrej w tym przypadku szukaj przez wstawiennictwo Maryi. Poprzez Szkaplerz dosigaj Tej, ktra w Kociele witym zajmuje miejsce najwysze po Chrystusie, a zarazem nam najblisze.41
Rodzinny Skarbiec
34. Z powyszych rozwaa jasno wynika, e Szkaplerz jest jednym ze skarbw Karmelitaskiej Rodziny. Kiedy mwimy o Szkaplerzu powinnimy podkrela fakt przynalenoci do wspaniaej Rodziny Karmelu. Nie byoby waciwym przyjmowanie ludzi do Szkaplerza bez dokadnego wyjanienia tego, co otrzymuj. Z uwagi na fakt, e Szkaplerz jest symbolem, musi by dokadnie ukazane jego znaczenie. Szczeglnie powinnimy naciska na to, aby noszcy Szkaplerz nawiza relacj z Maryj, a nie tylko oczekiwa od Niej przywilejw. Jeeli mamy by odziani Szkaplerzem Maryi, musimy take walczy o to, aby by odziani Jej cnotami. Szkaplerz jest jednym z naszych rodkw, za pomoc ktrego kierujemy ludzi do Maryi, a przez to do Jej Syna.
III. ZAKOCZENIE
35. Tegoroczne obchody w Karmelu 750 lecia daru Szkaplerza s dla nas wszystkich okazj do ponownej refleksji nad tym darem oraz nad jego znaczeniem. Istnieje w Karmelu szeroki pluralizm, co pozwoli na rnorakie wyraanie naszego Maryjnego dziedzictwa. Wszyscy karmelici s powoani, z pomoc Ducha witego, do inkulturacji karmelitaskiego charyzmatu oraz dziedzictwa. Zwracamy si do naszych braci, do wsplnot naszych sistr i do osb wieckich, aby modlitewn i twrcz refleksj rozmylali nad darem Szkaplerza. Przede wszystkim musimy szuka zwizkw Szkaplerza z otrzymanym przez nas Maryjnym dziedzictwem oraz z nasz kontemplacyjn i czynn sub w Kociele.
36. Niech Maryja, nasza Patronka, Matka, i Siostra, okryje nas wszystkich szat swej szczeglnej opieki, abymy, odziani w Jej habit, mogli doj do witej gry, Jezusa Chrystusa, naszego Pana, w ktrego posuszestwie yjemy.
16 maja 2001
wito w. Szymona Stocka, Aylesford, Anglia.
Joseph Chalmers OCarm.
Przeor Generalny
Camilo Maccise OCD
Przeoony Generalny
Tumaczenie:
o. Leszek Pawlak, OCarm., prowincja
[1] List Jana Pawa II, 25 marca 2001 r., nr 2.
[2] Mater mitis, sed viri nescia. Antyfona znana jest w Zakonie co najmniej od koca XIV wieku.
[3] w. Teresa z Avila wybiera Maryj, aby bya jej Matk, kiedy to w wieku 12 lat stracia swoj matk naturaln: Rozumiejc wielko straty, poszam w utrapieniu swoim przed obraz Matki Boskiej i rzewnie paczc bagaam J, aby mi bya matk. Proba ta, cho z dziecinn prostot uczyniona, nie bya, zdaje mi si, daremn; bo ile razy w jakiej bd potrzebie poleciam siebie tej Pannie Wszechwadnej, zawsze w sposb widoczny doznaam Jej pomocy. A w kocu nawrcia mnie do siebie. (Ksiga ycia 1, 7). Czcigodny Micha od w. Augustyna napisa: ten, kto kocha Maryj poprzez nieustanne wiczenie, nabiera zwyczaju lub praktyki posiadania Jej jako kochajc Matk obecn w umyle, przez co w rezultacie wszystkie uczucia i myli maj swoje zwieczenie w Niej i w Bogu. (De vita mariaeformi et mariana in Maria et propter Mariam, rozdz. 2).
[4] Derniers entretiens 21.8.3.
[5] List Jana Pawa II, 25 marca 2001 r., nr 3.
[6] Regua 2.
[7] Acta Apostolicae Sedis 67(1975) 338.
[8] Msza Rzymski, Prefacja na Niepokalane Poczcie.
[9] List Przeora Generalnego Pierrea de Millau do krla Anglii Edwarda Igo. Zob. A. Starring, ed., Medieval Carmelite Heritage (Rome: Carmelite Institute, 1989) 47 i 45. Dalej ten wolumin jest cytowany jako MCH.
[11] Antiquum ordinis carmelitarum ordinale, saec. XIII. Ed. Patrick de St. Joseph-tudes carmlitaines (1912-1913) oraz Ordinale de lOrdre de N.-D. du Mont Carmel par Sibert de Beka. Ed. B. Zimmerman (Paris 1910).
[12] Istniay wczenie take liczne modlitwy czsto uywane w naszych wsplnotach, szczeglnie w naszej liturgii, ktre uciekaj si do wstawiennictwa i pomocy Maryi w zbawieniu.: Mdl si za nami, wita Boa Rodzicielko, abymy si stali godnymi obietnic Chrystusowych. zob. Konstytucje z 1294, rubrica 40; Daj sugom swoim, bagamy Ciebie, o Panie, cieszy si staym zdrowiem duszy i ciaa, abymy za przyczyn NMP zawsze Dziewicy, byli zachowani od doczesnych utrapie i cieszyli si wieczn radoci. Zob. Konstytucje z 1281; Modlitwa Protege, ze swoim odniesieniem do idei patronowania, wkrtce zmienia to: Zachowaj, O Panie, Twoje sugi w pokoju i bro tych, ktrzy ufaj wstawiennictwu NMP, od wszystkich nieprzyjaci.
[13] Zob. Patrick od w. Jzefa, Antiquum ordinis carmelitarum ordinale saec. XIII (Tamines: Ducolot-Roulin, 1912) = tudes carmlitaines (1912-1913), rubrica 13; 1324 Constitutions rubrica 3/6; Ordinaire de lOrdre de Notre-Dame du Mont Carmel par Sibert de Beka, edited B. Zimmerman (Paris: Picard, 1910) 5.
[14] De Patronatu 1533.
[15] Zob. Pawe VI, Adhortacja Marialis Cultus, nr 37.
[16] MCH 193-199.
[17] Cel tego ycia jest podwjny. Pierwszy osigamy przy pomocy aski Boej przez swj wasny wysiek i wiczenie si w cnotach. Jest nim ofiarowanie Bogu serca witego i wolnego od aktualnego stanu grzechu. Do tego celu dochodzimy wwczas, kiedy stajemy si doskonali i ukryci przy potoku Kerit (zob. 1Krl 17, 2-4) tzn. w mioci... Drugi cel tego ycia jest postawiony przed nami jako dar niczym nie skrpowanej dobroci Boej: nie tylko po mierci, ale ju podczas ziemskiego ycia moemy do pewnego stopnia smakowa w sercu i dowiadczy umysem wszechmocy Boej obecnoci oraz sodyczy niebieskiej chway. Institutio Primorum Monachorum 1, 2. Tekst angielski w: B. Edwards, trans. and ed., The Institute of the First Monks (prywatnie opublikowany przez Carmelite Friars, Boars Hill, Oxford, 1969) 3-4.
[18] Tak byo z Najwitsz Pann Maryj, ktr Pan Bg od pocztku podnis do tego wzniosego stanu. Do Jej duszy nie przenikna adna forma jakiego stworzenia i nigdy ni nie powodowaa. Jej poruszenia pochodziy zawsze z Ducha witego. (w. Jan od Krzya, Droga na Gr Karmel III, 2, 10). Jedn z najbardziej wymownych autorek piszcych na temat czystoci Najwitszej Dziewicy jest wita Magdalena de Pazzi, np. jej rozwaania dotyczce Maryi jako wityni Jezusa: witynia ta bya wybrukowana pokor Maryi, a jej ciany kardynalnymi cnotami wieccymi poprzez Maryj: Zdao mi si wic, e podstaw tej wityni by wywyszony Jej rozum i intelekt, myl tutaj o Dziewicy Maryi. By tam take otarz, i ja pojam go jako wol Dziewicy. A ptno na tym otarzu byo sam Jej czystoci. A cyborium, gdzie by Jezus, to byo serce Dziewicy. A przed otarzem ujrzaam siedem zapalonych lamp, ktre zrozumiaam jako siedem darw Ducha witego, a istniay one w Niej w sposb doskonay. Na otarzu stao dwanacie najpikniejszych wiecznikw, ktre wedug mojego pojmowania byy owocami Ducha witego obecnymi w Dziewicy... (Quaranta Giorni 14).
[19] Zob. b. Tytus Brandsma, Wykad na Maryjnym Kongresie w Tangerloo, sierpie 1936: Carmelite Mysticism, Historical Sketches, Chicago 1936, Wykad IV, 52-53. Nie powinnimy myle o naladowaniu zapominajc o zjednoczeniu, ani o zjednoczeniu bez mylenia o naladowaniu. Jedno czy si z drugim, mimo, e jedno albo drugie moe by bardziej uwidaczniane w okrelonym czasie. Potrzebujemy, aby obydwa elementy byy spojone w harmonijn cao. Jeeli pragniemy upodobni si do Maryi, aby cieszy si w peni relacj z Bogiem idc za Jej przykadem, musimy sta si alter Maria, drugimi Maryjami. Musimy pozwoli Maryi, aby ya w nas. Maryja nie powinna znajdowa si na zewntrz karmelity, ktry winien prowadzi ycie tak jak Maryja, yjc z Ni, poprzez Ni i dla Niej. Tutaj b. Tytus odnosi si do pojcia ycia maryjnego i na wzr Maryi, co szczeglnie wida u mistykw nadreskich, Czcigodnego Michaa od w. Augustyna (1684) i Czcigodnej Marii od w. Teresy Petyt (1677).
[24] Kongregacja Kultu Boego i Dyscypliny Sakramentw, 5 stycznia 1996.
[25] Ryt. nr 5.
[26] List Jana Pawa II, 25 marca 2001, nr 5.
[27] Zob. ibid., nr 5.
[28] Regua 18 i 19.
[29] On the History and Spirit of Carmel, w Collected Works (Washington: ICS, 1992) vol. 4, str. 1 i 3.
[30] Np. Ksiga fundacji 28, 30 i 38; Ksiga ycia 36, 6 i 28. Zob. take w. Teresa z Lisieux, Dzieje duszy, [Ms A, 30v] Rkopis A, 6, habit Najwitszej Panny.
[31] Ksiga fundacji 23, 1-8.
[32] Ksiga fundacji 23, 4. Na innych miejscach podnosi ten sam temat, a mianowicie, e nasze ycie musi by odpowiednie do naszego habitu: Wiadomo dobrze boskiej wielmonoci Jego, e jedynie w miosierdziu Jego mog pokada nadziej i kiedy ju nie mog by inna ni jestem, nic mi nie pozostaje innego, jeno uchwyci si mocno tej jedynej nadziei i uciec si z ufnoci do zasug Syna Jego i Najwitszej Panny, Matki Jego, ktrej habit pospou z wami, niegodna nosz. [...] Naladujcie J i pomylcie, jaka to musi by potga tej Pani i jak wielkie to szczcie, mie J za ordowniczk,... Twierdza wewntrzna, III, 1, 3. Zob. take Ksiga fundacji 29, 31 ...gdy Pan taki szczliwy da koniec tej wanej sprawie, na cze i chwa Najw. Matki swojej, bo to wasny Jej Zakon i Ona jest nasz Pani i Patronk.
[33] Twierdza wewntrzna, V, 1, 2.
[34] Starajmy si, crki moje, cho w maluczkiej jakiej czsteczce sta si podobne w pokorze tej Pannie Najwitszej, ktrej szat nosimy, Droga doskonaoci 13, 3.
[35] Tak b. Tytus Brandsma, ktry jak wielu wczeniejszych karmelitw by wiadomy istnienia historycznych problemw zwizanych z wizj, mwi o habicie jako o znaku pobonoci skierowanej do Maryi, ktry stawa si gwarancj jej specjalnej opieki, aby ludzie prosili o habit Zakonu, by y albo umrze w nim. Otrzymujc habit Zakonu zapewniali sobie matczyn opiek naszej Pani. On take powtarza temat w. Teresy od Jezusa: mamy naladowa Maryj, ona rzeczywicie powinna y poprzez nas, aby karmelita sta si drug Maryj. Bg powinien by poczty take w nas i narodzony z nas. (Carmelite Mysticism: Historical Sketches. 50th Anniversary edition (Darien: Carmelite Press, 1986), lecture 4, The Brothers of Our Lady, str. 32 i 34).
[36] Zob. Pawe VI Adhortacja Marialis Cultus, nr 37.
[37] Jan Pawe II, Redemptoris Mater, nr 37.
[38] Zob. Msza Rzymski, Prefacja na Uroczysto Chrystusa Krla i Sobr Wat. II, Konstytucja dogmatyczna o Kociele 36.
[39] Nr 48 - AAS 68(1976) 37-38.
[40] Puebla. Evangelization at Present and in the Future of Latin America. Conclusions (Ewangelizacja dzisiaj i w przyszoci w Ameryce aciskiej. Wnioski kocowe) (Washington DC: Conference of Catholic Bishops, 1979 - Slough UK: St Paul 1980) numery 444-469, 910-915, 959-963.
[41] Sobr Wat. II, Konstytucja dogmatyczna o Kociele, 54.