List Ojca witego Piusa XII z okazji 700-lecia karmelitaskiego szkaplerza
Druk: AAS 42(1950) s. 390; "Glos Karmelu" 7-8 (1950) s. 1-2.
Umiowanym synom Kilianowi Lynch, przeorowi generalnemu Zakonu Braci Najwitszej Maryi Panny z Gry Karmelu, Sylweriuszowi od w. Teresy, przeoonemu generalnemu Braci Bosych Najwitszej Maryi z Gry Karmelu Papie Pius XII
Umiowani Synowie aska Wam i Bogosawiestwo Apostolskie. Nikomu tajnym nie jest, jak wiele przyczynia si mio ku Najwitszej Maryi Pannie do oywienia wiary katolickiej i poprawy obyczajw, szczeglnie dziki tym formom naboestwa, ktre zdaj si posiada wysz nad inne moc owiecania umysw niebiesk nauk i zapalania dusz do doskonalenia ycia chrzecijaskiego. Do nich naley zaliczy najpierw naboestwo do witego szkaplerza karmelitakiego, ktre przez swoj prostot, stosujc si do pojcia kadego, rozpowszechnio si bardzo szeroko wrd wiernnych Chrystusowych, rodzc liczne zbawienne owoce.
Dlatego z wielk radoci przyjlimy wiadomo, i Karmelici Dawnej Obserwy i Bosi postanowili wsplnie uwietni 700-letni rocznic ustanowienia tego Szkaplerza Najw. Maryi Panny z Gry Karmelu jak najwspanialszymi uroczystociami ku czci Najw. Maryi Panny. I my rwnie to pobone przedsiwzicie, przez sta mio nasz do Przeczystej Matki Boga, i jako e sami zostalimy jeszcze dzieckiem bdc wpisani do Bractwa Szkaplerznego, najchtniej zalecamy i yczymy mu obfitych ask Boych. Nie chodzi tu bowiem o rzecz maej wagi, lecz o zdobycie ycia wiecznego wedug obietnicy danej przez Najw. Pann. Chodzi tu bowiem o najdoniolejsz spraw kadego i o bezpieczne jej przeprowadzenie. Szkaplerz wity jest to bowiem niejako strj Maryi oraz znak i rkojmia wspomoenia Matki Boej.
Aby jednak przyodziani w t szat nie myleli, i mimo lenistwa i ospaoci duchowej osign zbawienie, niech pomn na przestrog Apostoa: "Z bojani i ze dreniem sprawujcie wasze zbawienie" (Flp 2, 12). Wszyscy zatem Karmelici, czy to w klasztorach pierwszego i drugiego zakonu, czy to w trzecim zakonie regularnym lub wieckim, czy wreszcie w Bractwach yjc zespoleni wzem mioci, przynale do jednej rodziny Matki Najwitszej, niech zachowuj w wiecznej pamici wzr pokory i czystoci Najw. Dziewicy, a w prostym kroju tej szaty upatruj streszczenie cnt skromnoci i prostoty. Niech t szat, ktr w dzie i noc si okrywaj, uwaaj za wymowny symbol modlitwy, ktr bagaj Boga o pomoc. Niech na koniec ukazuje im ona to powicenie Najwitszemu Sercu Niepokalanej Dziewicy, niedawno przez nas tak usilnie polecane. A wtedy nie omieszka zapewne Najczulsza ta Matka sprawi, aby Jej dzieci, oczyszczajc si z win w czycu jak najszybciej za Jej przyczyn u Boga, dostay si do niebieskiej Ojczyzny wedug podania owego, zwanego Przywilejem Sobotnim.
yczc wic opieki i pomocy nieba i dajc wyraz naszej szczeglnej mioci udzielamy Wam, Ukochani Synowie, i caemu Zakonowi Karmelitaskiemu, z wielk yczliwoci Apostolskiego Bogosawiestwa w Panu.
Dano w Rzymie u w. Piotra, dnia 11 lutego, w uroczysto Objawienia Niepokalanej Dziewicy Maryi, w roku 1950, jedenastym Naszego Pontyfikatu.