Materiały ze spotkań Swiadectwa Fotogalerie Plakaty

 

 


 

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE
W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ

W CZERNEJ 2018

450-lecie Zakonu Karmelitów Bosych

30-lecie koronacji koronami papieskimi łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej

Żyć z Maryją w Duchu Świętym”

Plakat

Pobierz plakat w dużej rozdzielczości

7 – 15 lipca Nowenna przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel – w niedziele o godz. 11.00, a w  dni powszednie o godz. 18.00 - o. Paweł Urbańczyk OCD

 15/16 lipca Noc czuwania modlitewnego
 21.00 – rozpoczęcie, procesja różańcowa ze świecami, konferencja
 24.00 – Eucharystia

 16 lipca – poniedziałek Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, głównej Patronki Zakonu
 Msze święte 6.00, 7.00, 9.00,11.00, 13.00 i 17.00

 11.00 – Eucharystia odpustowa – przewodniczy Bp Kazimierz Górny, biskup senior Diecezji  Rzeszowskiej

 – procesja eucharystyczna

21 lipca – sobota 20 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

Żyć z Maryją w Duchu Świętym”

 9.00 – powitanie, animacja muzyczna. Konferansjer: o. Mariusz Wójtowicz OCD i animatorzy  Bractwa Szkaplerznego

 10.00 – konferencja: o. Paweł Urbańczyk OCD

 11.00 – uroczysta Eucharystia – przewodniczy Bp Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy z Kielc

 13.00 – czas na posiłek (restauracja) agapę - wzajemne spotkanie i odpoczynek, na odwiedzenie  Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnego Muzeum Karmelitańskiego i  misyjnego, kina kameralnego, na modlitwę przed Obrazem w sanktuarium Matki Bożej, Drogę  Krzyżową na Wzgórzu, dróżki karmelitańskie dawnego eremu, na odwiedzenie sekretariatu  Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), stoisk wydawniczych, czy kiermaszu misyjnego

 14.00 – nałożenie Szkaplerza św. dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli
 14.30 – nabożeństwo Eucharystyczne z różańcem, odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych i

 koronką do Miłosierdzia Bożego
 15.15 – zakończenie spotkania, pożegnanie, rozjazd

 22 lipca – niedziela zewnętrzna Uroczystość św. Eliasza Proroka, Patrona kościoła

 11.00 – Eucharystia odpustowa

 – procesja eucharystyczna

Serdecznie zapraszamy


Sekretariat Rodziny Szkaplerznej tel. 797 002 368, 12 258 30 57
szkaplerz@karmel.pl

 

Dom Pielgrzyma tel. 505 898 580 biuro@dompielgrzyma.net

Księgarnia Karmelitana tel. 12 258 30 77 karmelitana@interia.pl

Dom Rekolekcyjny tel. 784 975 822, 12 282 12 45 rekol@karmel.pl
 Klasztor Karmelitów Bosych Czerna 79, 32-065 Krzeszowice
tel. 12 282 00 65
czerna@karmel.pl www.karmelczerna.pl

 

Zaproszenie

na XX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

Czerna, 21 lipca 2018

Żyć z Maryją w Duchu Świętym”

Drodzy Moderatorzy i Animatorzy Bractwa Szkaplerznego!

Drodzy Siostry i Bracia w Szkaplerzu świętym!

 W imieniu Zakonu Karmelitów Bosych i swoim pragnę serdecznie zaprosić całą Rodzinę Szkaplerzną i Karmelitańską do podkrakowskiej Czernej - polskiej stolicy Karmelu, nazywanej „polską górą Karmel”. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości Polski przychodzi nam spotkać się dla uczczenia także innych ważnych jubileuszy: 450-lecia Zakonu Karmelitów Bosych i 30-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.

 Dnia 28 listopada 1568 r. w małej hiszpańskiej kastylijskiej wiosce Duruelo powstali  Karmelici Bosi. Połączone siły wielkich pragnień św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża zrodziły w Kościele nową rodzinę zakonną. Przykładem naszych Świętych Rodziców jesteśmy powołani przede wszystkim do modlitwy, która ma być życiem, i do apostolstwa, które wypływa z modlitwy i do niej prowadzi. A wszystko to czynimy w braterskiej komunii między sobą, z tworzącymi Karmel pozostałymi wspólnotami, osobami, jak i ogromną rzeszą Ludu Bożego. Dotarliśmy na wszystkie kontynenty i jest nas obecnie ponad 4 tysiące mężczyzn - zakonników. Wraz z nami ten sam Zakon współtworzą kobiety – mniszki karmelitanki bose w liczbie ponad 11,5 tys. sióstr w świecie oraz świeccy karmelici bosi zrzeszeni we wspólnotach Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w liczbie ponad 25 tys. osób. Najbliższe Zakonowi – obok licznych karmelitańskich zakonnych zgromadzeń i świeckich instytutów – jest następnie złączone duchowo, organizacyjnie i prawnie Bractwo Szkaplerzne NMP z Góry Karmel, które spotyka się regularnie w parafialnych i przyklasztornych wspólnotach. Jeszcze istnieją wspólnoty i grupy Rodziny Szkaplerznej oraz niepoliczalna liczba wiernych noszących dar Matki Bożej. W samej Polsce – wraz z ojcami karmelitami – szacujemy orientacyjnie ich liczbę na ok. 500 tys. osób. Wszyscy są zapraszani na spotkanie ogólnopolskie, które organizuje nasz Zakon we współpracy z sanktuarium w Czernej poprzez posługę prowincjalnego moderatora Bractwa. 

W tym roku obchodzimy 30 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, której 17 lipca 1988 r. koronami papieskimi pobłogosławionymi przez św. Jana Pawła II dokonał ks. kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski ubrany w kapę koronacyjną królów polskich, przywiezioną specjalnie z Wawelu.  Św. Jan Paweł II w telegramie z okazji koronacji pisał: „[…] szczególnie głęboko przeżywam zrządzenie Bożej Opatrzności, która związała mnie z duchowością karmelitańską. Wadowice i ojcowie karmelici ‘na Górce’, swój pierwszy szkaplerz, któremu pozostałem wierny i który jest moją siłą, św. Jan od Krzyża i św. Teresa od Jezusa, bł. o. Rafał Kalinowski i bł. Edyta Stein i tylu innych świętych i błogosławionych z karmelitańskiej rodziny, promieniowanie sanktuarium w Czernej na archidiecezję krakowską i na cały Kościół w Ojczyźnie, wiara i modlitwa pielgrzymów, są to szczególne brylanty korony, którą biskup krakowski włoży w Roku Maryjnym na skronie naszej Pani i Jej Syna w Czernej, w akcie dziękczynienia za Jej obecność na krakowskiej ziemi i w akcie zawierzenia na trzecie tysiąclecie po Chrystusie. […] Koronacja słynącego łaskami obrazu niech pomnoży chwałę Boga na wysokości, a ludziom niech przyniesie łaskę i pokój. Niech buduje się i rośnie na polskiej ziemi, pod opieką Bogarodzicy, królestwo Boże”…  Ówczesnym przeorem i kustoszem sanktuarium był o. Benignus Wanat OCD, długoletni potem nasz prowincjał. Niedługo po koronacji w Czernej nastąpiło odrodzenie narodu i upadek komunizmu.

Hasłem naszego tegorocznego Spotkania jest „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”, słowa nawiązujące do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Napełnieni Duchem Świętym”, którego celem jest odkrywanie przez nas Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Chcemy nieustannie uczyć się od naszej Matki, Pierwszej Chrześcijanki i Oblubienicy Ducha Świętego, jak żyć w relacji z Duchem Świętym. 

Drodzy Siostry i Bracia,
zapraszam więc Was – każdego, kto odziany jest Szatą Maryi – do uczestnictwa w wielkim święcie Rodziny Szkaplerznej w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej w sobotę po uroczystości liturgicznej Matki Bożej z Góry Karmel (16 lipca), tj. w dniu 21 lipca 2018 r.

Spotkanie rozpoczniemy jak zwykle o godz. 9.00 modlitwą i pieśnią, o godz. 10.00 wysłuchamy konferencji z duchowości naszego Zakonu, którą wygłosi o. Paweł Urbańczyk O godz. 11.00 będzie uroczysta Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. bp  Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. W dalszej części będzie też możliwość przyjęcia Szkaplerza św. (lub odnowienia jego noszenia, czas na posiłek, a na zakończenie adoracja Eucharystyczna, uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie (ok. godz. 15.30).

Do dyspozycji pielgrzymów stoi Dom Pielgrzyma, z księgarnią, nowoczesnymi multimedialnymi muzeami karmelitańskim i powstającym misyjnym, z salami duszpasterskimi, kinową i konferencyjną,  restauracją, segmentem hotelowym i parkingiem.

Niech nie zabraknie tego dnia nikogo w sanktuarium czerneńskim, kto nosi Szkaplerz Karmelu, kto by nie przybył tutaj choćby duchem i sercem, włączając się w jeden wielki hymn uwielbienia. Chcemy za to wszystko śpiewać Bogu Magnificat i Te Deum. Przybywajcie! Matka Boża czeka na nas! 

o. Tadeusz Florek OCD

Prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych

 

Kraków, 14 maja 2018 r.

 

 

 
szkaplerz
 
góra strony
  Dokument bez tytułu

 

 
 

Strona Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych